Motor ve Şanzıman Yağları Yakıt Ekonomisi Sağlıyor

BRÜKSEL, Belçika — Yakın zamanda Volvo ve Iveco marka araçlarla yapılan bağımsız testler ExxonMobil’in önde gelen ticari araç yağı serisi Mobil DelvacTM yağlarının belirgin yakıt ekonomisi sağladığını gösterdi. Şehir trafiği koşullarında kullanılan Iveco Eurocargo araçta yüzde 4,71 oranında yakıt tasarrufu elde edilirken, Volvo çekici kamyonda yüzde 2,852 yakıt tasarrufu sağlandı.

Kaydedilen bu yakıt tasarrufuyla filo işletmecilerinin önemli miktarda mali tasarruf sağlama ve araç emisyonlarını düşürme potansiyeli bulunuyor. Ayrıca mineral bazlı ürünlerden Mobil Delvac sentetik yağlarına geçilen araçlarda, gelişmiş motor koruması ve daha uzun yağ değiştirme aralıkları sayesinde ilave tasarruf da elde edilebilir.

Bağımsız yakıt ekonomisi değerlendirmeleri, yakın zamanda İngiltere’deki Millbrook Test Alanı’nda Brüt Taşıt Ağırlığının % 75’i yüklü (33 ton civarında) iki adet Volvo FM 440 Serisi Euro V kamyon ve Brüt Taşıt Ağırlığının % 50’si yüklü (6,2 ton civarında) iki adet Iveco Eurocargo 75E16 EEV Euro V kamyon kullanılarak gerçekleştirildi. Her iki aracın da motorlarında Mobil Delvac 1 LE 5W-30 ve diferansiyelde Mobilube 1 SHC 75W-90 kullanılırken, Iveco ve Volvo kamyonların şanzımanları için sırasıyla Mobilube 1 SHC 75W-90 ve Mobil Delvac Synthetic Transmission Oil V30 kullanıldı. Bu sentetik yağların performansı mineral ürünlerle karşılaştırıldığında istatistik olarak belirgin yakıt ekonomisi faydaları gözlendi3.

Mobil Delvac tam sentetik yağlarının genel performansı, filo işletmecilerine bu zorlu dönemde somut bir rekabet üstünlüğü sağlayabilir. Örneğin Mobil Delvac 1 LE 5W-30, Dizel Partikül Filtreli (DPF) olanlar da dahil modern dizel motorlar için uzun yağ değişim aralıkları ve yakıt tasarrufu potansiyeli sunarken hem motorun, hem de emisyon sisteminin ömrünü uzatmaya yardımcı olan yüksek performanslı tam sentetik ağır hizmet dizel motor yağıdır. Mobilube 1 SHC 75W-90 ise aktarma organlarının tamamı için uygun, tam sentetik, üstün performanslı dişli yağıdır4. Gelişmiş baz yağlar ve katık sistemi kullanılarak formüle edilen Mobilube 1 SHC 75W-90’ın yakıt ekonomisinin yanı sıra üstün koruma sağladığı da kanıtlanmıştır.

Not: Basın bülteninden derlemedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.