4 milyonuncu Dacia üretildi.

Dacia; 1985 yılında 1 milyon, 1998 yılında 2 milyon ve bu tarihten tam 13 yıl sonra ise 3 milyonuncu üretimini gerçekleştirmişti. 1985 yılında ulaşılan ilk 1 milyon adet ise üretimin başlangıç tarihinden 17 yıl sonra gerçekleşmişti. Bugün ise 1 milyon araç üretimi sadece 3 yıl 5 ay gibi bir sürede gerçekleşti. Bu gelişme, Renault Grubunun markaya yaklaşık 1,2 milyar euro tutarındaki yatırımın bir sonucu.

Romanya Piteşti fabrikasında üretilen 4 milyonuncu araç ise, Nisan 2010’da lansmanı yapılan Dacia gamının altıncı modeli olan arazi modeli Dacia Duster oldu. Ezber bozan bu SUV modeli, ticarileştirildiği tüm ülkelerde büyük bir başarıyla karşılaştı.

4×4 ve 4×2 versiyonlarıyla mevcut olan Dacia Duster, dizel versiyonlarında gerçek engel aşma kapasitesi ve düşük CO2 emisyonlarıyla rakipsiz bir fiyat/iç mekan genişliği oranı sunuyor.
Hem keyifli ve hem de işlevsel özellikleriyle tercih edilen Dacia Duster satışa sunulduğundan bu yana kendi müşteri kitlesini hızla buldu:

– 2010 sonundan itibaren 100 bin sipariş aldı
– Dünyada : 67 binden fazla Dacia Duster satıldı,
– Avrupa’da, 56 bin 249’dan fazla Dacia Duster satıldı,
– Fransa’da, Dacia’nın SUV modeli 19 bin 689 adet satıldı.
Dacia Duster’ın başarısı kazandığı çok sayıda ödülle kendini gösteriyor:
– 2010 yılında Doğu Avrupa’da pazara sunulan en iyi otomobil modeline verilen « Autobest 2011 » ödülü,
– Fransa’da 0 km satın alma fiyatı, kilometrik maliyet fiyatı, 2. el değeri, yakıt tüketimi ve kullanım özellikleri gibi kriterler üzerinden değerlendirme yapılarak Dacia Duster’e verilen « Trophée de l’Argus » ödülü (aile modelleri kategorisi),
– Almanya’da « 2011 2.el değer şampiyonu» (SUV kategorisi) unvanı,
– Romanya’da tüm segmentler dahil otomobil pazarında en fazla etkisi olan araca verilen ödül olan « Yılın Otomobili» ödülü.

Not: Basın bülteninden derlemedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.