800 HP’likcabrio En hızlı cabrio

Brabus Mercedes E-Class’a farklı bir boyut kazandırdı. S600 bazlı olan V12 motoru modifiyeederek E-Class’ta kullandı. Brabus 800 E V12 Biturbo adı verilen bu yeni hızmakinesi lüks ve sportif Cabrio’lara kök söktürecek gibi duruyor. Brabusmühendisleri S600’ün motorunu modifiye etmeye her zamanki gibi bloktanbaşlamışlar. 5.5litrelik blok 6.3 litre hacmine yükselmiş. Blok dışında özelyapım pistonlar krank milil ve daha fazla karışım akışı için egzantrik millerikullanılmış. Motora güç konusunda en büyük destek çift turbo ile verilmiş.Brabus’un dizayn ettiği egzoz manifoldu turboyu en verimli kullanma konusundaoldukça başarılı. Yüksek performans için yeniden tasarlanan egzoz sistemikomple paslanmaz çelikten yapılmış. Egzoz sistemi gibi emiş sistemi de özelolarak dizayn edilmiş. Elde edilecek yüksek tork ve güce dayanacak 5 ileriotomatik şanzıman bu araçta görev yapıyor. Sportif kullanıma uygun oranlarasahip olan bu şanzıman otomatik olmasına rağmen manuel şanzıman performansınıaratmıyor.

Brabus EV 12Biturbo’nun teknik verileri oldukça başarılı. 5500 d/d’da 800 HP olan güç ilkbaşta dikkat çekiyor. Ama motorun tork değeri dudak uçuklatacak cinsten demeken iyi terim olur. 1420 Nm’lik tork bu otomobili ayrıcalıklı kılmaya yetiyor.Aracın maksimum hızı 370 km/s. Bu hız E V12 Biturbo’yu en hızlı 4 koltukluCabrio yapmaya yetiyor. Aracın 0-100 km/s hızlanma değeri ise 3.7 saniye. 9.9saniyede ise 200 km/s hıza ulaşan E V12 Biturbo, 300 km/s’ye 23.9 saniyedeçıkıyor.

Brabusmühendisleri bir çok noktada karbon kevler malzeme kullanarak aracıhafifletmeye çalışmışlar. Ön tampondan başlayan aerodinami ve hava kanallarıaraca sportiflik konusunda büyük destek oluyor. Rüzgar tünelinde en inceayrıntısına kadar test edilen aerodinamik parçalar araca ekstra bir sprortiflikkatıyor.

Özel süspansiyon sistemi sayesinde otomobilinviraj ve yüksek hızdaki yol tutuş kabiliyeti artırılmış. Blistein’le birliktegeliştirilen coilover süspansiyon sistemi 35 mm alçaltılabiliniyor. 265/30 ZR 19 lastikler ve Brabus’un ürettiği 19 inççapındaki oldukça hafif jantlar otomobilde kullanılmış. ile monte ultra geniş 9.5Jx19 jantlarkurulumuna olanak tanıması.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.