Beş Yıldız Alan %100 Elektrikli İlk Otomobil Oldu

%100 elektrikli olan NISSAN LEAF, Euro NCAP testlerinde yüzde 89 yetişkin güvenliği, yüzde 83 çocuk koruma, elektronik stabilite kontrolü ve hız sabitleyicinin de dâhil olduğu araç içi güvenlik sistemleri konusunda yüzde 84 güvenlik puanı aldı. Kompakt hatchback aile arabası, çekici ön tasarımı ve kaput kısmındaki esnek yapısı sayesinde yaya güvenliği konusunda ortalamanın üzerinde yüzde 65 puan aldı.

Nissan’ın Avrupa’daki genel merkezinin Ürün Strateji & Planlama Başkan Yardımcısı ve şirketin Sıfır Emisyon Birimi Başkanı Pierre Loing, “Nissan LEAF’in bu zor testlerdeki başarısı, aracın mühendislik başarısını ve bu %100 elektrikli otomobilin günlük kullanım için oldukça uygun olduğunu ortaya koymaktadır. Nissan LEAF sadece geniş, pratik ve rakiplerinin tümünden daha iyi performansı olan bir araç değil, aynı zamanda yollardaki en güvenli elektrikli araç” dedi.

Euro NCAP Genel Sekreteri Michiel van Ratingen, “Nissan LEAF, elektrikli araçların da geleneksel araçlar kadar güvenilir olabileceğini kanıtlıyor. Bu araçların Avrupa pazarında yer alacak bir sonraki jenerasyonu için standartlar belirlendi.” dedi.

Ayrıca, elektrikli araçların içinde bulunan batarya sistemi, elektrik sisteminin güvenlik önlemlerini ölçmek amacıyla kaza testleri sırasında açıldı. Bu araçların içinde kaza sırasında otomatik kesim izolasyonu da bulunması gerekiyordu. Araç bu testi de yüksek puanla geçti.

Nissan Araç Tasarım & Geliştirme Başkan Yardımcısı Jerry Hardcastle, “Bu sonuçlara şaşırmadık,” dedi. “Nissan LEAF bugüne kadar ürettiğimiz tüm araçlardan daha fazla testten geçti. Geleneksel testlerin yanı sıra, elektrikli sistemine, asla fazla yükleme olmadığını ve izolasyon sisteminin istendiği gibi kaza anında çalıştığından emin olmak için her türlü testi uyguladık.”

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.