Bosch ile karanlıkta sürüş artık daha güvenli

Bosch Otomotiv, İstanbul; Bosch’un gelişmiş gece görüş sistemi “Night Vision Plus” hem sürücüler hem de aynı yolu paylaşan diğer sürücü ve yayalar için gece sürüşünü daha güvenli hale getirdi.

Aktif güvenlik sistemi “Night Vision Plus”(Gece Görüşü)‘nün bir önceki versiyonunda öncelikle aracın hemen önündeki alanın yüksek kontrastlı görüntüsünü veriyordu. Yeni geliştirilen teknolojide bu sisteme ek olarak; bu görüntü analiz ediliyor, yayalar ekranda tanımlanıyor ve vurgulanıyor. Böyle bir uyarı, sürücünün daha erken aşamada tedbir almasına olanak sağlarken, yayaların karıştığı kazaların azalmasına da önemli ölçüde yardımcı oluyor.

Almanya’da 2005 yılında yapılan araştırmalar ölümcül kaza tehlikesinin geceleri gündüze göre iki kat daha fazla olduğunu ortaya çıkarmıştı. “Night Vision Plus”(Gece Görüşü) teknolojisi, yayaların da karıştığı gece-vakti kazalarının önlenmesinde yardımcı oluyor. Bu sistemi kullanan ilk seri üretim otomobil, 2009 yılının yeni Mercedes-Benz E sınıfıydı.

“Gece Görüşü” sayesinde yayaların tanımlanması


Bosch aktif gece görüş sistemi, aracın hemen önündeki alanın net görüntüsünü sağlamak için dört ana bileşen kullanıyor. Işınlarını insan gözünün göremediği kızılötesi farlar yolu aydınlatıyor. Aydınlatılmış alan, otomobilin güneşliğinin arkasına takılı bir kamera tarafından kayda alınıyor. Oluşturulan görüntüler daha sonra bir kontrol ünitesi tarafından işleniyor ve kokpitte yüksek çözünürlüklü bir ekranda gösteriliyor. Kızılötesi farlar 450 metre ile bilinen kısa huzmeli farlardan üç kat daha uzun menzile sahip. Aynı zamanda, bu kızılötesi farlar yaklaşmakta olan sürücülerin ve yayaların gözlerini kamaştırmıyor.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.