Her 100 Satıcıdan 60’ının Büyüdüğünü Gördü!

1989 yılından beri otomotiv sektörünün en önemli oyuncularından olan OYDER, geçtiğimiz aylarda açıkladığı ve çok ses getiren “Türkiye’nin Otomotiv Müşteri Profili” araştırmasının ardından yetkili satıcıların nabzını tuttuğu yeni anket sonuçlarını açıkladı. OYDER Genel Sekreteri Tamer Atsan tarafından açıklanan “Yetkili Satıcı Değerlendirme ve Beklenti” araştırması öncelikli olarak 2011 yılının genel değerlendirmesini yetkili satıcı perspektifinden yaparken, sektörün kilit oyuncuları olan yetkili satıcıların adeta ekonomik röntgenini çekmesiyle ön plana çıkıyor.

OYDER Genel Sekreteri Tamer Atsan; “ Yetkili satıcıların % 60’ı 2011 yılı için yetkili satıcılık faaliyetinin ekonomik hacimlerinin bir önceki yıla göre büyüdüğünü ifade ederken, % 24’ü “bir önceki yıla göre küçüldük”, % 16 oranında ise “büyüme olmadı” yanıtını verdi. Döviz kurundaki ani yükselme ve düşüşler yetkili satıcıların % 58’i açısından 2011’in en zorlu unsuru olarak değerlendirildi. % 30’u küresel ekonomideki çalkantıları en ön plandaki zorlayıcı unsur olarak tanımlarken, ÖTV’de
yapılan yukarı yönlü ayarlamanın etkisi ise sadece % 8’lik bir kesim tarafından ilk sırada değerlendirildi” açıklamasını yaptı.

Yetkili satıcıların 2011 yılında büyüme planlarına kontrollü bir hızda devam ettiğine dikkat çeken OYDER Genel Sekreteri Tamer Atsan, “Yetkili Satıcılarımızın %70’i 2011’de işlerine yatırım yaptı. Yatırım yapan yetkili satıcıların ise % 33’ü 250 bin TL’ye kadar, % 28’i 250 bin ila 500 bin TL arasında, % 11’i 500 bin ila 1 milyon TL arasında, % 28’i ise 1 milyon TL ve üzeri yeni yatırımı gerçekleştirmiş olmasıyla dikkat çekiyor” dedi. Yaklaşık olarak her 3 yetkili satıcıdan birinin 1 Milyon TL’nin üzerinde yatırım yapmasının etkisiyle istihdam artışının da mevcut olduğunu dile getiren Atsan, “2011 yılında Yetkili Satıcıların % 60’ı ilave istihdam artışı sağlarken, % 32’si ise mevcut kadrolarını korumayı tercih etti” dedi.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.