Her zemine uygun kış lastikleri geliştiriyor

Bridgestone, kış lastiklerinde CAIS (Contact Area Information Sensing) teknolojisi ile güvenlikte fark yaratıyor. Bridgestone’a özel CAIS teknolojisi ile 7 farklı yol koşuluna (kuru, yarı ıslak, ıslak, eriyen kar, yeni yağan kar, sıkışmış kar ve buz) göre geliştirilen lastikler bu kış daha emniyetli yolculuklar sunmayı hedefliyor.

Bridgestone ayrıca kış lastikleri ürün gamında öne çıkan LM 30 ve LM 25 desenleri Türkiye’nin yol ve iklim koşullarına tam uyum sağlarken sürücülerin beklentilerini de eksiksiz karşılıyor.

“Adı üstünde: Kar lastiği değil, kış lastiği”

Kış lastiğinin zorunluluktan öte can güvenliği için büyük önem taşıdığının altını çizen ve emniyet lastiği misyonu ile sürücülere güvenli yolculuklar sunan Bridgestone’un bu özel teknolojisine değinen Brisa Pazarlama Direktörü Zeki Bilsel söyle konuştu; “Biz Bridgestone’u “Emniyet Lastiği” olarak konumladık ve bu yüzden çalışmalarımızda ileri teknoloji kullanıyoruz. CAIS teknolojisi de bunun güzel bir örneği. Yol koşullarına göre ürün geliştirme fırsatı sunan bu teknolojiyi tüm süreçlerimizde kullanıyoruz. Kış lastiklerinde ve diğer tüm ürünlerimizde bu teknolojiyi kullanmamızın amacı sürücülerin rahatlığını ve güvenliğini emniyet altına almak”.

“Karlı veya buzlu yüzeyde kaza sayısı dikkat çekiyor”

Bilsel karlı veya buzlu yüzeylerde kaza sayılarının dikkat çekici oranda yükseldiğini istatistikler ile açıkladı. Zeki Bilsel “TÜİK’in yayınladığı kaza istatistikleri raporuna göre 2010 yılı içerisinde karlı veya buzlu zeminde ölüm veya yaralanma ile sonuçlanmış kaza adedi maalesef 1.171 gibi yüksek bir rakam. Sadece maddi hasarla sonlanan kazalara dair bir istatistikten bahsetmiyoruz bile. Kar yağınca ana haber bültenlerinden takip ettiğimiz kayan araç manzaraları zaten çok şey anlatıyor. Küçük ama çarpıcı bir başka istatistik daha; karlı zeminde, yaz lastikleriyle 50 km/s hızla giden bir aracın fren mesafesi 44 metre iken, kış lastikleriyle bu mesafe 36 metreye kadar düşmektedir.
Bu kısalan 8 metrelik fren mesafesinin yaklaşık iki binek araç boyuna denk geldiğini hatırlatmak isterim. Bu nedenle kış zeminlerinde kış lastiğinin önemini artık her sürücü fark etmeli” dedi.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.