Pistte Şampiyonlar Belirlendi

Türkiye Pist Şampiyonası’nda 2012 sezonunun beşinci ve altıncı ayak yarışmaları 12-14 Ekim tarihlerinde İzmir Ülkü Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi. Böylelikle 14 Nisan’da İzmir’de başlayan sezon, yine İzmir’de sona erdi.

Son yarışların ardından 2012 Türkiye Pist Süper Grup Şampiyonluğu’nu Borusan Otomotiv Motorsport adına Kaan Gürgenç, 2012 Türkiye Maxi Grup Şampiyonluğu’nu Ülkü Motorsporları adına Ümit Ülkü ve 2012 Türkiye Grup 1600 Şampiyonluğu’nu da Ülkü Motorsporları adıan Egemen Çivicioğlu matematiksel olarak ilan ettiler. Şampiyonların şampiyonlukları ise TOSFED tarafından yapılacak sportif kontrollerin ardından resmiyet kazanacak.

Cuma günü gerçekleştirilen TPŞ 5. Ayak sıralama turlarının ardından Cumartesi günü yarışlara geçildi… Toplam beş otomobilin start aldığı Maxi Grup’ta günün iki yarışını da Ülkü Motorsport adına Porsche GT3 ile yarışan Ümit Ülkü kazanırken aynı takımdan Ali Özerinç ilk yarışta birinci, ikinci yarışta üçüncü olarak podyum ziyareti yaptı. BMW M3 GT ile mücadele eden genç pilot Levent Kocabıyık ise ilk yarışta geride kaldığı rakibi Ali Özerinç’i ikinci yarışta geride bırakıp ikinci olarak podyumu tamamlayan isim oldu.

Şampiyonanın beşinci ayağının Süper Grup’taki ilk yarışı ise sezonun en heyecanlı yarışı olarak akıllara kazındı. Yarışın ikinci turunda Loft-Oil T-max Racing pilotu Taner Şengezener, birinci viraja yaklaşırken Adem Çetmen ile yaşadığı temasın ardından lastik bariyere savrularak geçirdiği büyük kazanın ardından yarışı noktaladı. Darbenin etkisiyle pist üzerine savrulan lastik bariyerlerin temizlenmesi ve otomobilin kaldırılması işleri için bu sezon ilk kez güvenlik otomobili yarışın liderliğini aldı. Güvenlik Aracı periyodu öncesinde liderliği elinde bulunduran Kaan Gürgenç’in en yakın takipçisi İbrahim Okyay’dı. İkiliyi ise Süper Grup’ta şampiyonluk için Kaan Gürgenç’le çekişen Ayhan Germirli izliyordu. 20 turluk yarışın bitimine iki tur kala İbrahim Okyay, start esnasında otomobili stop eden ve bir tur geriye düşen Renault Megane ile Süper Grup’ta da yarışan Ümit Ülkü ile giriştiği mücadelede spin atsa da yarışı Ayhan Germirli’nin önünde tamamlamayı başardı. Günün ikinci yarışında ise Ümit Ülkü liderliğe uzanırken şampiyonluğun en büyük iki adayı Kaan Gürgenç ve Ayhan Germirli ikinci ve üçüncü olarak beşinci ayak yarışını tamamladılar.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.