Renault-Nissan ile Russian

Renault-Nissan İttifakı ve Rus kamu kuruluşu Russian Technologies imzalanan anlaşmaya uygun şekilde Renault-Nissan İttifakı’na AvtoVAZ’da dolaylı çoğunluk payını verecek bir ortaklığın kuruluşu konusunda karara vardılar.

Renault-Nissan İttifakı, AvtoVAZ, Russian Technologies ve Troika Dialog, Paris’te Renault-Nissan İttifakı ve Russian Technologies şirketi tarafından Rusya’nın en büyük otomobil üreticisi, ünlü Lada markasının sahibi AvtoVAZ’ı kontrol edecek bir ortaklığın oluşumunu öngören bir anlaşma imzaladılar.

Renault-Nissan, 2014 yılı ortasına kadar ortaklık sermayesinin yüzde 67,13’ünü elde etmek amacıyla yaklaşık 750 milyon dolar yatırım yapacak. Ortaklık böylece AvtoVAZ’ın yüzde 74,5’ine sahip olacak.
İşlem, 2014’e kadar sonuçlandırılacak.

AvtoVAZ’ın sermayesinin yüzde 25’ini 2008 yılında alan ve AvtoVAZ’da köklü bir yeniden yapılanma sürecini başlatma konusunda yardımda bulunan Renault, ortaklık bünyesinde yaklaşık 300 milyon dolar yatırım yapacak. Halen AvtoVAZ’ın hissedarı olmayan Nissan’ın katkısı ise yaklaşık 450 milyon dolara yükselecek. Bu tutarlar, Renault ve Nissan tarafından 2014’e kadar birkaç aşamada ödenecek.

Russian Technologies, AvtoVAZ tarafından stratejik olmayan aktiflerin erken satışından elde edilen gelirleri alarak AvtoVAZ’a olan borçlarını yaklaşık 7 milyar ruble (238 milyon dolar) tutarında azaltacak. Bu borcun yaklaşık 46 milyar ruble (1,56 milyar dolar) değerindeki bakiyesi ise faizsiz olarak çok uzun vadeye uzatılacak.
Bu durum, AvtoVAZ’ın likidite sorunları olmaksızın güçlü bir bilançoya sahip olmasını sağlayacak.

Renault-Nissan İttifakı’nın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Carlos Ghosn « Yapılan anlaşma, Rus otomotiv sektörünün liderinin modernleştirilmesine katkıda bulunan daha geniş bir işbirliği sürecinde ilave bir aşama oluşturuyor » şeklinde açıklamada bulundu ve ekledi: « Renault ve Nissan, Rus fabrikalarına yönelik teknoloji transferlerini sürdürürken, Rus iş arkadaşlarımız İttifak’ın çok kültürlü yönetim ekibi bünyesinde daha fazla yer alacak.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.