Yeni Porsche 911 Carrera İlk Kez Frankfurt’ta

Porsche, 1963 yılında gerçekleştirilen lansmanından bugüne dünyanın en dikkat çeken spor otomobilleri arasına giren 911 Carrera modelinin yenilenmiş halini Frankfurt Motor Show’da sergiliyor. Yeni 911 Carrera modeli daha şık, büyük, güçlü, hızlı, tutumlu ve keyif verici.

Yeni 911 Carrera modeli, 100 milimetre daha uzun dingil mesafesi ve 20 inç jantlarıyla atletik bir görünüme sahip. Aynı zamanda önceki modele göre 56 mm uzun, 65 mm geniş, 11 mm alçak ve 45 kg hafifletilmiş. Yeni 911 Carrera modelinde şekli yenilenen dış aynalar önceki modelden farklı olarak doğrudan kapı üzerine monte edilmiş, böylece otomobil eskisinden daha geniş görünüyor. Yeni 911 Carrera modelinin arka tarafındaki yeni, ince LED farlar büyük dikkat çekiyor. Bu farlar önceki modele göre arka tamponun etrafını daha fazla sarıyor.

Porsche tasarımcıları modern dış dizaynı bütünlemek için Porsche Carrera GT modelinin görünümünden yola çıkarak iç mekanda da ciddi yenilikler yapmış. Klasik el freni yerini elektrikli el frenine bırakıyor. Tipik motor sporları tarzında özellikle direksiyona yakın yerleştirilmiş orta konsoldaki vites kolu sayesinde sürücünün kokpitle daha da bütünleşmesi sağlanıyor. Göstergeler Porsche’nin diğer modellerinde olduğu gibi beş yuvarlak kadran içinde yer alıyor.

Nesillerdir olduğu gibi sınıfında yine standartları belirleyen yeni 911 Carrera ve 911 Carrera S modelleri, performans ve verimlik değerlerini yükseltiyor. Yakıt tüketimi ve emisyon değerleri önceki nesle oranla yüzde 16 oranında daha düşük. Otomobil 100 kilometrede 9 litrenin altında yakıt tüketiyor. Bu düşük değerler, otomatik start/stop, termal yönetim, elektrik sistemi geri kazanımı, dünyanın ilk yedi ileri manuel şanzımanı ve PDK şanzıman gibi özelikleri sayesinde elde edilebiliyor.

3,6 litreden 3.4 litreye düşürülmüş ancak performansı yükselen 350 hp gücündeki boxer motorlu ve opsiyonel PDK şanzıman ile donatılmış yeni 911 Carrera, 100 kilometrede sadece 8,2 litre yakıt tüketiyor. Önceki nesiline göre 100 kilometrede 1,6 litre daha düşük bir değer elde ediliyor. Ayrıca 194 g/km CO2 emisyon değeri ile yeni Carrera 911, 200g/km değerin altına inebilen ilk Porsche spor otomobil modeli. 911 Carrera S modelinde ise 3.8 litrelik motor 15 hp güç artışı ile artık 400 hp gücünde. Boxer motora sahip bu otomobil PDK şanzıman ile donatıldığında yakıt tüketimi 1,5 l/100 km. düşerek 100 kilometrede 8.7 litre yakıt tüketiyor.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.