Yerli otomotivde katma değer plastik sektörü ile artacak

PLASFED (Plastik Sanayicileri Federasyonu) tarafından hazırlanan Türkiye Otomotiv Plastikleri Sektör Raporu, gelecek beş yıl içinde, otomotiv sektörünün kullandığı plastik malzeme miktarının yüzde 20 oranında artacağını ortaya koydu. Ancak bu artışa rağmen, yerli araç üretim artışlarının toplam plastik sektöründe beklenen büyümenin altında olması nedeniyle, otomotiv sektörü tarafından kullanılan plastiklerin toplam plastik ürünleri içindeki payının azalacağı bilgisi raporda yer aldı.

Türkiye otomotiv sektörünün mevcut durumu ve gelecek projeksiyonuna ilişkin bilgilerin yer aldığı raporda buna bağlı olarak otomotivde kullanılan plastik malzemelere yönelik analizlere yer verildi.

PLASFED Raporunda, Türkiye’de taşıt araçları üretiminin 2005-2011 döneminde yılda ortalama yüzde 3 oranında ve ihracat ağırlıklı olarak büyüdüğü belirtilerek, 2012’de uygulanan ekonominin büyüme hızının düşürülmesi politikası sonucu otomotiv sektöründe de bir önceki yıla göre yüzde 10 düşüş görüldüğü hatırlatıldı.

Raporda, son 7 yıl içinde, taşıt araçlarının toplam ağırlığında yüzde 1 oranında artış olmasına rağmen, kullanılan plastik malzeme miktarının yüzde 28, kauçuk miktarının ise yüzde 33 oranında arttığı bilgisi verilerek, otomotivde plastik ve türevleri malzemelerin kullanımının hızla arttığının altı çizildi. Bunun taşıt araçlarındaki verimlilik, çevreye duyarlılık, yakıt tüketiminin azaltılmasına yönelik teknolojik gelişmelerden kaynaklandığı belirtilen raporda, aynı nedenlere dayalı olarak otomotivdeki plastik malzeme kullanımının da artacağı kaydedildi.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.