Küçük SUV devrimi

KARŞILAŞTIRMA MAZDA CX-3, MINI COOPER COUNTRYMAN, KIA SOUL
Küçük SUV pazarından Mazda da pay istiyor. Peki ama CX-3 bunu başarabilecek mi?

SUV’un ne olduğunu tanımlamayı hiç denediniz mi? Cevabınız evet ise bize yazın. Her türlü yeni fikir bizi sevindirir. Bu araç sınıfı günümüzde o kadar renkli ki, trafik bakanlıkları bile tanımlamalarda zorluk çekebiliyor. Yeni Mazda CX-3 de bir SUV olarak adlandırılıyor.

Hem de coupe hatları taşımasına ve 1.54 m ile güncel Astra’dan sadece 3 cm daha yüksek olmasına rağmen. Diğer taraftansa biraz Skoda Yeti’yi hatırlatan “cool” tarzıyla Kia Soul bir küçük MPV, bir Mini’ler melezi olan Countryman ise küçük otomobil olarak kabul ediliyor.

Üç konuğumuzun da standart sınıflandırma raflarına rahatlıkla konumlandırılamadıkları kesin. Ancak buradaki rakiplerin hepsi, kendi yöntemleriyle küçük birer devrim yaratmayı çalışan araçlar. SUV terimini hangisinin sadece farklı değil, modern olarak da tanımlayabileceğini karşılaştırmamız gösterecek.

GENEL ÖZELLİKLER: SOUL İÇ MEKAN DEVİNİ OYNUYOR
Dışarıdan bu kadar şık görünmenin maliyetini CX-3’ün kullanıcıları ödüyor. Dış tasarımdaki şıklık ve coupe formu, özellikle de arka koltuk yolcuları için kısıtlı iç mekan anlamına geliyor. Tavandaki coupeleri hatırlatan dinamik kıvrım, araç içinde arka koltuklarda, başınızı eğmeye zorluyor. Ayrıca dizleriniz de ön koltuk sırtlıklarına daha erken temas ediyor. Belirgin derecede daha kısa olan rakiplerse, bu konuda daha iyiler. Tam değişken arka koltukları (kaydırılabiliyor ve sırtlık eğimleri ayarlanabiliyor) ile Mini biraz, yüksek Kia ise daha da iyi. Soul’de 3 kişi, hatta başlarında şapkalar varken bile herhangi bir kısıtlılık hissetmiyor.

Soul’ün 1367 lt’lik maksimum bagaj hacmi gayet iyi olsa da, arka koltuklar kullanımdayken bu rakam, 238 lt gibi çok küçük bir değere düşüyor. Mini ve Mazda’da ise standart hacimler 350’şer litre.

Şayet sürücüyseniz, bu 3 küçük SUV’dan herhangi biriyle rahatça yolculuğa çıkabilirsiniz. CX-3 başarılı oturma pozisyonu ve hoş bir şekilde minimalize edilmiş kokpitiyle beğeni topluyor. Ancak burada parmaklarınız sık sık sert plastik yüzeylere temas ediyor, arka camın alçak üst kısmı geri görüşü kısıtlıyor ve koltuklar iyi şekillendirilmemiş. Mini’nin koltukları daha büyük olmasalar da daha sert dolgulara sahip. Burada da aşırı oyuncaklı kokpit can sıkıyor. Kia ise gerçek anlamda etkileyici olabiliyor: İç dekorasyon hoş, koltuklar rahat ve büyük cam yüzeyler sayesinde görüş özellikleri iyi. C sütunlarının kalınlıkları yarıya düşürülebilseymiş Soul, görüş konusunda kusursuz olabilirmiş.

almanya-suv

rakiplerSÜRÜŞ ÖZELLİKLERİ: BURADAKİ DİNAMİK RAKİP CX-3
Bu Mazda gerçekten dinamik bir araç. 120 HP ile en düşük güce ama 2.0 lt ile en yüksek hacme sahip. Mini ve Kia ise 1.6 lt hacimle yetinmek zorunda. Yüksek hacim, Japon SUV’u için yüzde 25 daha fazla tork (204 Nm) ve performansta da geride kalmaması anlamına geliyor. Canlı ve yüksek devirlerden çekinmeyen bir karaktere sahip olan motor, Mazda’yı 100 km/s hıza 9.1 sn’de (rakiplerinden 1.5 sn daha iyi) ulaştırıyor. Az şeritli bir yolda bir kamyonu sollamaya kalktığınızda da CX-3 hiç sorun çıkarmıyor: 5’inci viteste yapılan 80-120 km/s esneklik testinde sadece 10.8 sn ile hem Kia, hem de Mini’den 4.8 sn daha kısa bir süreye ihtiyaç duyuyor.

karsilastirma

Yüksek performansını Mazda, büyük motor hacminin dışında etkili bir diyete tabi tutulmasına borçlu: Sadece 1218 kg’lık ağırlık hem Countryman (1335 kg) hem de Soul’den (1355 kg) çok daha az. Durum böyle olunca Mazda, performansına rağmen karşılaştırmanın en düşük tüketimine imza atmayı da başarıyor; 6.6 lt ile karşılaştırmada 7 lt sınırının altına inebilen tek araç. Konu süspansiyon olduğunda ise Mazda, bu kadar yüksek puanlar toplayamıyor.

Yumuşak ön aks (Mazda 2’den) ve sert arka aksın (CX-5’ten) oluşturduğu kombinasyon hiç de iyi değil: Engel aşma manevralarında CX-3 fazla yana yatıyor ve arka aks erken havalanıyor. Ayrıca konfor da kısıtlı: Helezon-amortisör kombinasyonundaki dengesizlik nedeniyle bozuk zeminlerde zorlanabiliyor. Yazık, çünkü CX-3, uzun zemin dalgalarında ve enlemesine yarıklarda gayet başarılı. Ataklık odaklı ayarları nedeniyle Mini, konfor disiplininde fazla puan toplayamıyor.

Ancak harika sürüş özellikleriyle beğeni topluyor. Kia’nın 18 inçlik jantları (Spirit paketinde standart) konforu, hissiz direksiyon da sürüş dinamiklerini olumsuz etkiliyor. 235/45 ebatlı lastiklerin getirdiği tek fayda ise 100 km/s hızda sağladığı 34.6 m’lik kısa fren mesafeleri: Mazda 1 m, Mini ise neredeyse 2 m sonra durabiliyor.

MALİYETLER
Yüksek donanım seviyeleri nedeniyle bu üçlünün hiçbiri kelepir sıfatını hak etmiyor. Mazda CX-3’ün Türkiye başlangıç fiyatı 77 bin 300 TL. Mini Countryman’in fiyatlandırması ise ilginç. Benzinli motora, 4 tekerlekten çekişe ve otomatik şanzımana sahip versiyonun fiyatı 104 bin 875 TL. Aynı rakam, dizel motora ve manuel şanzımana sahip versiyon için de geçerli. Ülkemizde sadece 1.6 lt 136 HP’lik dizel motor, DCT şanzıman ve Premium paketiyle satılan Kia Soul ise 87 bin 500 liralık fiyatıyla bu ikilinin arasında konumlanıyor.

MAZDA ÇOK ŞIK AMA ZAYIFLIKLARI VAR
Yeni Mazda CX-3 ne yazık ki birinci olamadı. Süspansiyon ve arka kısımdaki genişlikler daha iyi olabilirmiş. Ayrıca kalite ve koltuklar da puan kaybettirince, uygun sayılabilecek fiyat da kendisine yardımcı olamadı. Kia Soul geniş iç mekanı ve şık iç dekorasyonuyla birinciliği elde ederken, sürüş dinamikleriyle öne çıkan Mini de Mazda ile aynı puanlı aldı ve ikinciliği paylaştı.

degerlendirme

MAZDA’NIN ASİSTAN SİSTEMLERİ ZENGİN
Yepyeni bir model olan CX-3, bağlanabilirlik konusunda en yüksek puanı topladı. Avantajlarının ilki, trafikten kaçabilmek için eşzamanlı bilgilendirme yapabilen navigasyona sahip olması. Ancak asıl önemli avantaj, asistan sistemler konusunda Kia ve Mini’den çok daha iyi olması. Countryman’de ne şerit takip asistanı, ne de otomatik uzun far asistanı sunuluyor. Kia Soul’de bunlar Spirit paketinden itibaren opsiyon listesinde. Diğer bazı asistanlar da sadece Mazda’da var: Start-stop sistemi, head-up ekran… En üst donanım paketindeyse Kia, kör nokta uyarısı, aktif hız sabitleyici ve uzun far asistanı için ekstra bedel talep ediyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.