Türkiye’de test sürüşleri yapıldı.

Renault, ilk iki elektrikli aracının satışa sunulmasından önce Kangoo Express Z.E. ve Fluence Z.E. ile bir Avrupa turu gerçekleştirdi. Renault Elektrikli Araç Konvoyu, 4 – 8 Nisan 2011 tarihlerinde ise Türkiye’deydi. Santral istanbul’da gerçekleştirilen Renault Fluence Z.E. ve Kangoo Express Z.E. ile deneme sürüşlerinin yapıldığı organizasyona kiralama firmaları, müşteriler, basın mensupları, ünlüler ve kanaat önderleri katıldı.

Roadshow’da elektrik motorlu otomobiller büyük bir ilgiyle karşılandı. 207 kişinin katıldığı organizasyonda 158 kişi deneme sürüşü gerçekleştirdi ve herkesten önce bu farklı deneyimi yaşama fırsatı buldular. Büyük memnuniyet ve beğeniyle karşılanan elektrik motorlu otomobillere, belediyeler dışında çevreye duyarlı şirketlerden de sipariş alınıyor.

Santral İstanbul’da gerçekleştirilen organizasyona, 5 gün boyunca sabah ve öğlen olamak üzere 16’şar kişiden oluşan iki farklı grup katıldı. Önce Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, açılış konuşmasını takiben konuyla ilgili açıklayıcı bilgiler verdi. Ardından katılımcılar 4 ayrı gruba ayrıldı; her gruba ayrı ayrı.
Ardından konuklar Fluence Z.E. ve Kangoo Z.E. denemek üzere parkura çıktılar. 3,5 km uzunluğundaki parkurda her iki modeli de deneyenler, bu farklı deneyim sonrası beğenilerini dile getirdiler. Elektrik motorlu araçların çevreciliği, sessizliği, ekonomikliği, ilk ivmelenmesi, bakım maliyetinin olmaması ve vergi avantajı denemeler sonrası yapılan değerlendirmelerde öne çıkan özellikleri oldu.
Yaklaşık 2 ay süren hazırlık çalışmalarının ardından Renault Fransa’dan gelen 4 TIR malzeme ile kurulum çalışmaları gerçekleştirildi. Roadshow’da 40 kişiden oluşan Türk ve Fransız ekip görev yaptı.

İskandinavya, İrlanda, Almanya, İsviçre, Avusturya,İngiltere, Fransa, Belçika, İtalya, İspanya, Portekiz, Hollanda ve Türkiye’den sonra Z.E. Roadshow, Romanya ve Rusya’da tanıtımına devam edecek. 2010 Temnmuz – 2011 Mayıs ayı arasında geçekleşen organizasyon ile 2 binin üzerinde kişi bu iki elektrikli araç ile test sürüşü yapma olanağı buluyor.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.