Yeni pirelli pzero silver ilk sınavına çıkıyor

İzmit’te bulunan Türk Pirelli fabrikasında ürettiği F1 P Zero ve Cinturato lastikleriyle Formula 1’in tek resmi lastik tedarikçisi olarak önemli bir rol üstlenen Pirelli, Formula 1 Dünya Şampiyonası’na 2013 yılına kadar tek resmi lastik tedarikçisi olarak destek vermeye devam ediyor. 2012 sezonunun ikinci yarışı olan Malezya Grand Prix’si hazırlıklarını tamamlayan Pirelli, takımların kullanımına PZero White (orta sert) ve PZero Silver (sert) olmak üzere iki tip lastik sunacak. Sepang pistinde 25 Mart 2012 Pazar günü koşulacak olan Malezya GP’sinin Pirelli için bir başka önemi ise sert lastik olarak kullanılan ve 2012 sezonu için yeniden tasarlanan PZero Silver’in ilk kez yarışacak olması.

Ekvator kuşağının biraz kuzeyinde bulunan Sepang pistinde koşulacak Malezya GP’si için ayrıca geçiş lastiği olarak Cinturato Green ve yağmur lastiği olarak ise Cinturato Blue da hazır bulundurulacak. Yağmur yağmadığında %80 civarında olan yüksek nem oranı ise özellikle pilotları zorluyor. Lastiklerini sürekli olarak geliştirmeye devam eden Pirelli’nin bu yıl ürettiği sert lastik, bileşen olarak 2011 sezonunun orta sert lastiğine yakın bir yapı sergiliyor.

Lotus F1 Team’den Romain Grosjean; “Sezonun en heyecan verici pistlerinden olan Sepang, aynı zamanda benim favori pistim” derken, Pirelli motorsporları Direktörü Paul Hembrey “Belki de sezonun en zorlu mücadelesine şahit olacağız. Yağma olasılığı olan yağmur takımların tüm stratejisini alt-üst edebileceği gibi, yüksek nem oranı da pilotları fiziki olarak zorlayacaktır. Malezya için belirlediğimiz iki lastik tipi arasında yaklaşık 1 saniye zaman farkı var. 2011 sezonunda fu fark 1,2 saniye idi. Bunun dışında Sepang pisti bolca geçiş imkanı olan yapısıyla da heyecanı arttıran bir yapı ortaya koyuyor. Keyifli bir hafta sonu olacak” dedi.

Not: Basın bülteninden derlemedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.