2 saatlik tek şarjla 1000 km yol gidilecek

Otomotiv ve elektronik sektörlerinin öncü kuruluşlarından olan LOTUS ve Samsung, Proton’ un EXORA ve SAGAmodellerine ileri düzey mühendislik uygulamaları ekleyerek elektrikli araç pazarında en uzun menzile sahip iki araç ortaya çıkarmışlardır. EXORA REEV ve SAGA EV adı verilen bu iki yeni elektrikli otomobilde
alışılagelmiş hiybrid araçlardan farklı olarak 400 cc gücünde lityum iyon pilleri besleyen bir jeneratör bulunmaktadır.Otomobil hareket halindeyken bile mevcut pilleri şarj eden jeneratör aracın daha uzun menzile ulaşmasını sağlamaktadır.

PROTON SAGA EV ve PROTON EXORA REEV geleneksek bir priz üzerinden şarj edilebilir 15 kwh lityum iyon polimer pillere sahip.
SAGA EV 110 km/h maksimum hıza 12 SN içinde ulaşabiliyor.PROTON EXORA REEV ise max 140 km/h hıza çıkabiliyor.MPV sınıfındaki bir araç için oldukça iyi.

PROTON EXORA REEV MPV sınıfında full şarjla 1000km menzile sahip tek araç.Proton’ un elektrikli bu iki yeni modelinde de hızlı şarj özelliği mevcut ve hızlı şarj süreleri pazardaki diğer elektrikli araçlara göre de oldukça kısa.

Proton 2011 yılı elektrikli araç projesiyle dünyadaki öncü otomobil üreticileri arasına girmeyi başardı.Bu sektörde başı çekmeyi planlayan Proton, üretim yaptığı kendi ülkesi Malezya da şarj istasyonlarını kurma çalışmalarına da hız kattı. 2012 yılında Hindistan pazarına ilk elektrikli araç sevkiyatlarına başlamayı planlayan Proton yine 2012 yılında Türkiye pazarı içinde çalışmaları sürdürüyor.

2012 yılının 2. yarısında Proton exora modelini Türkiye pazarında satışa sunacak olan Türkiye distribütörü ulu motor yetkilileri Proton elektrikli araçları pazara sunmak için de yoğun çalışmaları sürdürdüklerini ifade ettiler.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.