2011 yılında pazar liderliğini sürdüren Ford Otosa

Toplam satışlarını yüzde 45 artırdı.

2011 yılının ilk çeyreğinde toplam satışlarını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 45 artırarak 79.770 adede ulaşan Ford Otosan’ın ihracat gelirleri 1.296 milyon TL olarak gerçekleşti. Ford Otosan’ın net karı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 101 artışla 143 milyon TL oldu.

Genel Müdür Nuri Otay: Şirket değeri yüzde 46 artış gösterdi

Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, iç ve dış pazar dinamiklerinin başarılı yönetimi, yeni ürünler ve yeni yatırımlarla güçlenen yapısıyla Ford Otosan’ın 2009’da 2.4 milyar dolar olan şirket değerinin yüzde 46 artışla 2010’de 3.2 milyar dolar olduğunu ve bu başarı ile Forbes 2000 listesine girdiklerini belirterek, 2011 birinci çeyrek sonuçlarını şöyle yorumladı: “2010 yılındaki başarılarımızı ve liderliğimizi 2011’in ilk çeyreğinde de sürdürdük. Yükseliş grafiğimize uygun sonuçlar aldık. Toplam otomotiv pazarında yüzde 14.6’lık pazar payıyla birinciliğimizi koruduk; binek otomobil pazarında yüzde 9.8, hafif ticari araçta yüzde 18.5, orta ticari araçta yüzde 31.9, kamyonda ise yüzde 23.3 pazar payına sahip olduk. 2011 sonu hedeflerimize doğru emin adımlarla ilerliyoruz. 2011’de de 10. kez sektör lideri olmayı hedefliyoruz.”

Ford Otosan temettü ödemesinde sektör birincisi; Türkiye ikincisi

2010’da en fazla temettü ödeyen otomotiv şirketi olan Ford Otosan, 2004-2011 yılları arasında paydaşlarına toplam 2.1 milyar dolar temettü ödedi. Son 5 yılda dolar bazında yıllık ortalama yüzde 14 temettü getirisi ile IMKB’de birinci firma olan Ford Otosan Nisan ayında ortaklarına ödediği 196 milyon dolar temettü miktarı ile öngörülebilir ve istikrarlı bir temettü politikası izlediğini göstermiş oldu.
2005’ten bu yana en büyük üç ihracatçıdan biri olan Ford Otosan yeni pazarlara açılıyor.

Geçen yılın aynı dönemine göre %46’lık değişimle toplam ihracat gelirlerini 886 milyon TL’den 1.296 milyon TL’ye yükselten Ford Otosan, Amerika, İngiltere, Almanya ve İtalya başta olmak üzere mevcut ülkelerde pazar payını artırırken, Brezilya ile başlayan Güney Amerika Ford Transit ihracatına, bu yıl Arjantin ve Şili’yi de ekledi.

5 kıtada 70’den fazla ülkeye araç ihraç eden Ford Otosan, 75’den fazla ülkeye de yedek parça ihracatı yapıyor. Ford Otosan, Brezilya ve Romanya’ da yer alan Ford fabrikalarının yürüyen imalatını desteklemeye yönelik önemli miktarda parça ikmali de gerçekleştiriyor.

Yenilenen araçlarıyla en zengin ürün gamına sahip


Son 6 ayda, yeni teknolojilerle donatılan yeni modelleri Kuga Powershift, C-Max, Grand C-Max, Mondeo, S-Max ve Galaxy ile tüm zamanlar içinde en güçlü gamına sahip olan Ford Otosan, sektöre 17 yeni teknoloji, 8 motor seçeneği ve 6 yeni modelle damga vurdu. Şirket, önümüzdeki hafta pazara sunacağı üçüncü jenerasyon Focus ile de ürün gamının gücünü bir kez daha vurgulayacak.

2011: Ticari araçta yatırım yılı

Ford Otosan, pazarın büyümesini iyi yöneterek, yeni ürünlere yönelik yatırımlarına da hız verdi. Otomotiv sektörünün yanı sıra Türk ekonomisi için de tarihi bir adıma önderlik ederek sektörde bugüne kadar yapılan en büyük yatırımlardan birini hayata geçiren Ford Otosan, yeni Transit üretimi için Kocaeli’ndeki fabrikasına yaklaşık 630 milyon dolarlık yatırım başlattı. Bugüne kadar 700 binin üzerinde ihraç adetlerine ulaşarak Türkiye’ye 10 milyar doların üzerinde ihracat geliri kazandıran Transit’in 7’nci jenerasyonunun üretimi, Kocaeli fabrikasının Ford’un global üretim merkezlerinden biri olarak pozisyonunu güçlendirecek.

Ford Otosan, hafif ticari araç sınıfı için üreteceği yeni bir araç projesi için de ayrıca 205 milyon Euroluk ikinci bir sabit kıymet yatırım kararı daha aldı. Yatırımlar konusunda projelerini sürdüren Ford Otosan, 2011’i ‘ticari araçta yatırım yılı’ ilan etti.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.