Ayhancan’dan Müthiş Sezon Finali

2010 sezonunu Türkiye Mini kategori Şampiyonu olarak tamamlayan ve 2011 sezonunda sadece Avrupa yarışlarından oluşan bir program takip eden Ayhancan Güven, Formula1 hedefli bu zorlu mücadelesinde sezonun startını İtalya’da aldı… Comer SPA takımı adına Poliset, IQ Travel ve Mevsim Baharat desteğinde yarışan 13 yaşındaki milli karting sporcumuz, WSK Final Cup yarışında başarılı performansı ile göz doldurdu.

İtalya Ortona’da düzenlenen organizasyonda Mini 60 kategorisinde 24 ülkeden 68 pilotla mücadele eden Ayhancan, mini kategoride son kez start aldı. Sıralama turlarında C Grubunda en iyi zamanı elde eden genç pilot, başarılı performansını eleme yarışlarında da sürdürdü. 1. Eleme yarışını üçüncü, 2. Eleme yarışını ikinci, 3. Eleme yarışını üçüncü ve 4. Eleme yarışını da birinci sırada tamamlayan milli sporcumuz, bu dereceler ile Yarı Final A Grubuna 2.sırada başlama hakkı elde etti. Kıran kırana bir mücadeleye sahne olan 7 turluk yarı final yarışını 544 salise gibi çok az bir farkla üçüncü tamamlayan Güven, finalde 5. sırada start alma hakkı kazandı. Final startında aracında meydana gelen elektrik problemi dolayısıyla startta pozisyonunu kaybeden ve 8.liğe gerileyen Ayhancan, 8 turluk mücadelede 34 pilot arasında 3 sıra yükselerek 5. sırada finiş gördü. Final yarışı sırasında 1.11.603’lük tur zaman ile günün en hızlı 3. ismi olan genç pilot, yarış sırasında rakibi ile yaşadığı temas nedeni ile 10 saniye ceza aldı ve bu nedenle klasmanda 18.liğe geriledi.

2004 yılında henüz 6 yaşındayken özel izinle ilk resmi karting yarışına katılan Ayhancan Güven, 8 senedir aralıksız olarak yarışmaya devam ediyor. Bugüne kadar ulusal ve uluslararası 100’ün üzerinde yarışa katılan 13 yaşındaki genç sporcu, Formula 1 hedefli bir kariyerin ilk adımlarını atmak için bu sezon Avrupa’daki karting şampiyonalarında kısıtlı imkanlarla ülkemizi temsil ediyor. 2001 sezonunda son kez Mini kategoride mücadele eden Ayhancan, 2012 sezonundan itibaren KF3 kategorisine terfi edecek.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.