Aytaç Biter ile ETCC Salzburgring’te podyumun 3’üncü basamağında

Türkiye’nin uluslararası yarış programını 5 senedir aralıksız takip eden takımı Borusan Otomotiv Motorsport,19 Mayıs Pazar günü Avusturya’nın Salzburg kentindeki Salzburgring Pisti’inde düzenlenen ETCC 3’üncü ayak yarışında 52’inci yurtdışı yarışını tamamlayarak bir ilke imza attı. Bu yarışta, geçtiğimiz senenin ETCC genel klasman 5’incisi Aytaç Biter ile start alan takım, cumartesi günü gerçekleşen sıralama turlarının ardından pazar günü 4.2 kilometrelik pistte arka arkaya gerçekleşen 12 turluk 2 yarışta mücadele etti.

Güneşli ve sıcak bir havada gerçekleşen sırlama turlarının aksine sağnak yağmur altında koşulan yarış, pilotların hızını düşürmedi. Seyir keyfi yüksek bir mücadeleye sahne olan yarışta milli sporcumuz Aytaç Biter, aracın motorunun değişmesi gerektiği için kural gereği ilk yarışa sonuncu sıradan başlamak zorunda kalsa da 21’inci ulusararası yarışında start almasının tecrübesiyle rakiplerini birer birer geçmeyi başardı. Toplam 13 ülkeden 32 pilotun mücadele ettiği ilk yarışın sonunda 17’inci sıraya yerleşen Biter, bu sayede 2’inci yarışın da start pozisyonunu belirledi. İlk yarışın ilk turlarında hem yarışın hem de ETCC’nin favori Çek pilotu Petr Fulín’in yaşadığı kaza sonucu yarış dışı kalması yarışın kırılma noktası olurken 2’inci yarışta ise pilotlar hem rakipleri hem de kaygan zeminle mücadele ettiler. 2’inci yarış bol spinli tampon tampona bir mücadeleye sahne oldu.

24 sıra birden yükselerek 3’üncü oldu

Borusan Otomotiv Motorsport pilotu Aytaç Biter, 2’inci yarışa 17’inci sırada başlamasına karşın yarışı 8’inci sırada tamamlayarak, genelde, hem 24 sıra birden yükselmiş hem de kendi klasmanını 3’üncü sırada tamamlayarak Borusan Otomotiv Motorsport adına ilk podyum derecesini almış oldu.

Aytaç Biter, hem ülkemize hem de BOM takımına kazandırdığı başarıyla ilgli şunları söyledi; “19 Mayıs’ta ülkemize ilk defa 3’üncülük kazandırmaktan çok mutluyum. Borusan Otomotiv Motorsport ile 21’inci uluslararası yarışımın getirdiği ve takımının tecrübesiyle ETCC’de ilk kez bir 3’üncülük kazandık. Bu başarının 19 Mayıs tarihine denk gelmesi ayrıca beni çok gururlandırdı. Borusan Otomotiv Motorsport ile uluslararası arenada kazandığımız bu başarı yaşadığım ilk podyum derecesi oldu. Bu başarımızın ardından yurtdışında podyumun daha üst basamakları için mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Borusan Otomotiv ana sponsorluğunda yarışan takımın diğer sponsorları Toshiba, Castrol Edge, Borusan Lojistik ve Glasurit’tir.

Borusan Otomotiv Motorsport 2013 Yarış Takvimi
24 Mart Monza/İtalya ETCC 1&2 Yarışlar
24 Mart Nottwil/İsviçre BMW Fitness Camp
31 Mart Hamburg/Almanya Formula BMW Technical workshop
06 Nisan Hungaroring/Macaristan Endurance 12H Series
14 Nisan İzmirpark/İzmir TPŞ 1&2 Yarışlar
21 Nisan Münih/Almanya Formula BMW Welcome Event
28 Nisan Calafat/İspanya Formula BMW On Tarck Event 1
28 Nisan Slovakiaring/Slovakya ETCC 3&4 Yarışlar
12 Mayıs Silverstone/İngiltere Formula BMW Simulator Traning 1
19 Mayıs Salzburgring/Avusturya ETCC 5&6 Yarışlar
02 Haziran İzmirpark/İzmir TPŞ 3&4 Yarışlar
09 Haziran Anderstorp/İsviçre Formula BMW On Track Event 2
30 Haziran Körfez/İstanbul TPŞ 5&6 Yarışlar
04 Temmuz Silverstone/İngiltere Formula BMW Simulator Traning 2
11 Temmuz Red Bull Ring/Avusturya Formla BMW On Track Event 3
14 Temmuz İmola/İtalya ETCC 7&8 Yarışlar
08 Ağustos Slovakiring/Slovakya Formula BMW On Track Event 4
18 Ağustos Hungaroring/Macaristan Formula BMW On Track Event 5
8 Eylül Körfez/İstanbul TPŞ 7&8 Yarışlar
16 Eylül Oschersleben/Almanya Formula BMW Grand Final Race
22 Eylül Körfez/İstanbul TPŞ 9&10 Yarışlar
06 Ekim Bruno/Çek Cumhuriyeti ETCC 9&10 Yarışlar
10 Kasım İzmirpark/İzmir TPŞ 11&12 Yarışlar
17 Kasım Vallelunga/İtalya Endurance Roma 6H Series

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.