Bosch ABS ile artık motosikletler de güvende!

Kilitlenmeyi önleyici frenleme sistemlerinin (ABS) motosikletler için çok büyük ve ağır olduğu günler geçmişte kaldı. Otomotiv teknolojisinin öncü markası Bosch, güvenli frenlemeyi sağlayan ABS’yi motosikletler için yeniden tasarladı ve kompakt boyutuyla dünyanın en küçük ABS fren sistemini yarattı.

Japonya’daki Bosch Mühendislik Merkezi’nde görevli mühendisler tarafından geliştirilen; esnek tasarımı ve kompakt yapısı nedeniyle en basit modelden elektronik kontrollü kombine fren sistemine kadar tüm motosikletlere uyum gösteren Bosch ABS, motosiklet tutkunlarına güvenli sürüş sunuyor.

Motosiklet kazalarının en büyük nedeni, yanlış frenleme!

Alman kaza istatistikleri veritabanı GIDAS verilerine göre, motosiklet kazalarının yüzde 47’si yanlış ve tereddütlü frenlemeden kaynaklanıyor. Tekerleklerin kilitlenmesini önleyerek güvenli frenlemeye olanak sağlayan ABS ise bu sorunu ortadan kaldırıyor.
Bosch’un motosiklet ABS’leri konusundaki uzmanı Tobias Fluck, Bosch ABS ile ilgili olarak şunları söyledi: “Kritik bir durumda çoğu motosiklette sürücülerin, ön ve arka tekerleklerin frenleme basıncını kontrol etmek için ayrı ayrı el ve ayak frenlerini kullanması gerekiyor. Ardından büyük bir uğraş gösterip tekerleklerin kilitlenmesini önlemek zorundalar. Motosikletten düşmeyi önleyebilen ve frenleme mesafesini belirgin oranda kısaltabilen ABS sistemleri, şimdiye kadar motosikletlerde pek sık görülmeyen bir donanım…

Önceki neslin boyut ve ağırlığının yarısından biraz daha büyük olan 9. nesil Bosch ABS, 0,4 litre motor hacmi ve 700 gram ağırlığıyla dünyanın en küçük motosiklet ABS’si olma özelliği taşıyor. Bu modüler sistemi temel versiyondan entegre bir elektronik kombine fren sistemi içeren lüks modele kadar uzanan çeşitlerle piyasaya sunmaktayız. Bu da, makul fiyatlı başlangıç seviyesindeki modelden süper sportif modele kadar her türlü motosiklet için mükemmel çözüm anlamına geliyor. 2010 yılından bu yana seri üretimi yapılan 9. nesil şu anda Kawasaki, BMW, Ducati ve KTM tarafından üretilen modellerde kullanılıyor.”

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.