Brisa, 2015’te cirosunu 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor

Sabancı Holding ile dünyanın en büyük lastik üreticisi Japon Bridgestone Corporation’ın ortak kuruluşu olan Brisa, yıllık değerlendirme toplantısını 21 Mayıs 2013 Salı günü Grand Hyatt Otel’de gerçekleştirdi. Basın toplantısında söz alan Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, başarılı geçen 2012 yılının ardından Brisa’nın 25. yılının kutlandığı 2013’e yine hızlı bir başlangıç yaptıklarına değinerek, Ocak – Mart 2013 döneminde 318.929.716 TL’lik satış geliri elde ettiklerini belirtti. Bayman, Brisa’nın net karının ise geçen yılın aynı dönemine göre %103 oranında büyük bir artış göstererek 25.832.510 TL olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Bridgestone, Lassa, Bandag, tarım grubunda Firestone, OtoPratik, Lastiğim ve lastik.com.tr markalarıyla Türkiye lastik endüstrisinin lider kuruluşu olan Brisa, 2013 yılının ilk 3 ayında geçen yılın aynı dönemine göre özellikle yenileme pazarındaki katma değeri yüksek ürünleriyle sağladığı ürün miksindeki iyileşmeler ile paydaşlarına 2 kat karlılık sunarak, %30’lardaki pazar payını korumaya devam ediyor.
20. yılını kutaladığı 2008 yılından bu yana, yıllık net karını 3 katına, toplam yıllık satış gelirini ise 2 katına çıkaran Brisa; üretimini %6, istihdamını ise %20 seviyesinde arttırdı. Hakan Bayman, Brisa’nın, 25. yılını kutladığı 2013 yılına 800 milyon dolar yatırım gerçekleştirerek girdiğini ve 2015 yılında ise cirosunun 1 milyar dolara ulaşmasını hedeflediklerini açıkladı. Brisa’nın başarısını uzmanlaşmaya ve müşteri memnuniyetini arttırmaya yönelik çalışmalara borçlu olduğunu vurgulayan Bayman, “Günümüzün modern dünyasında salt ürün sunarak farklılaşılması ve başarılı olunması artık söz konusu değil. Biz de bu farkındalıkla çalışanlarımızın ve iş ortaklarımızın eğitimine her zamankinden daha fazla önem veriyor; araç sahiplerini doğru ürüne yönlendirmemizi sağlayan danışman kimliğimizi güçlendiriyoruz. İş ortaklarımıza servis danışmanlığı vererek, Türkiye’de müşterilerimize her satış noktamızda verdiğimiz servis kalitesini standartlaştırmayı hedefliyoruz. İş zenginleştirme misyonumuz doğrultusunda iş ortaklarımız ve mağazalarımızda sunulan ürün ve hizmet portföyünü genişleterek müşterilerimizin hayatını kolaylaştırıyoruz. Türkiye lastik sektörünün lideri olarak, iş geliştirme ve zenginleştirme yönündeki faaliyetlerimizi müşterilerimize karşı standart sorumluluklarımız arasında değerlendiriyoruz” dedi.

“Geleceğin en iyi yolculuğunu tasarlamak” olarak belirlediği yeni şirket vizyonu kapsamında her segmentte çalışmalarına hız veren Brisa, bu doğrultuda yeni iş birliklerini de hayata geçiriyor. Bu kapsamda dünyanın lider İtalyan aksesuar markası Bottari ile distribütörlük anlaşması imzalayan Brisa, lastik sektörü dışındaki ürün yelpazesini genişletmeye devam ederek müşteri memnuniyetine yatırım yapıyor.

Türkiye lastik pazarına taze kan: Kış Lastiği

Global lastik pazarı, 2012 yılında adet bazında 2011’e oranla %2 artışla 1,5 milyar adedin üstüne çıktı. Son 5 sene içerisindeki bileşik büyüme ise yaklaşık %13 olarak gerçekleşti. Yenileme pazarı %10, orijinal ekipman pazarı da %20 oranında büyüdü. Bölgeler bazında değerlendirildiğinde; global sektör büyümesinin büyük bir kısmı Çin ve Hindistan kaynaklıydı. Avrupa pazarı ise son yıllardaki ekonomik krizden en çok etkilenen bölge oldu.

2012 yıl sonu itibarıyla Türkiye’de lastik satış miktarı bir önceki yıla kıyasla %2 daralarak 17,8 milyon adet seviyelerinde gerçekleşti. Bu toplam miktarın 12,5 milyon adedi “yenileme pazarına”, 5,3 milyon adedi ise “orijinal ekipman pazarı” kategorisinde değerlendirilen otomobil üreticisi firmalara satıldı. 8 Kasım 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik uyarınca yolcu ve yük taşıyan araçlara 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmesiyle birlikte, pazardaki düşüş toparlanmaya başladı ve Türkiye’de kış lastiği kullanım oranı %18-20 aralığından %30’lara yükseldi.

Türkiye lastik pazarının son 5 sene içerisindeki bileşik büyüme oranı %16 olarak gerçekleşti. Pazar segmentleri incelendiğinde aynı dönemde yenileme pazarı %32 oranında büyürken, orijinal ekipman pazarı %9 oranında daralma kaydetti.

Brisa ihracatta Lassa ile büyümeye devam ediyor

Türkiye’deki sektör liderliğinin yanı sıra, uluslararası pazarda da söz sahibi bir oyuncu olmayı hedefleyen Brisa’nın ihracatı son 5 sene içinde %46 oranında arttı. Brisa işçisinin el emeği ile üretilen Lassa markalı Türk malı lastikler 60’ın üzerinde ülkeye ulaşarak, 200 milyon dolarlık bir ihracat geliri getiriyor.

Brisa’dan filoların tüm ihtiyaçlarına tek çözüm: “Profleet”

Brisa, bireysel müşterilerine sunduğu hizmetler kadar, filo müşterilerine sunduğu hizmetlerle de pazardaki farklı konumunu ortaya koyuyor. Bugüne kadar Bandag markası altında özellikle kamyon ve otobüsler başta olmak üzere filo araçları için toplam lastik maliyetlerinde %40’a varan tasarruflar sağlayabilen kaplama hizmetleri sunan Brisa, şimdi de “Profleet” adını vediği yeni ürün ve hizmetler bütünüyle, filoların 360 derece ihtiyaçlarını karşılayacak çözümleri tek paket halinde sunuyor. Söz konusu çözümlerle filoların sosyal, ekonomik ve çevresel katma değerlerinin yükseltilmesi hedefleniyor.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.