Daha Fazla Yakıt Tasarrufu ve Daha Az Emisyon

Start/Stop sistemiyle ortalama CO2 emisyonunu kilometrede 129 gramdan 119 grama ve yakıt tüketimide 100 kilometrede 4.9 litreden 4.5 litreye düşmekte. Astra yüksek performansı (118 kW/160 hp) ve güçlü torku (350 Nm) ile verimli sürüş imkanı sunuyor.

Start/Stop halen Opel Corsa ve Astra modellerinde mevcut. 2012 ilkbaharından önce Opel bu teknoloji ile manüel vitesli tüm Astra dizel ve benzinli modelleri de dâhil olmak üzere 34 farklı model ve motor seçeneğini sunmaya başlayacak.

CleanTec Yanma Teknolojisi Verimi Daha Da Arttırır

Yenilikçi CleanTec Yanma Teknolojisi, temiz yanmayı garantiler ve ayrıca motor sesini de azaltır. Kapalı devre sistemi gerçek zamanlı yanma işlemi için yakıt enjeksiyonunu ayarlar. Bu da motorun daha sessiz ve daha verimli çalışması demek.

Manüel vitesli Astra modellerinde vites büyütme göstergesi mevcut. Sürücü çok fonksiyonlu ekran üzerinden yönlendirme yaparak vitesin büyütüleceği ideal momenti seçerek aktif olarak yakıt tüketimini azaltabilir.

Opel’in Start/Stop Sisteminin Yararları ve İşlevselliği

Opel’in otomatik Start/Stop sistemi motorun boşta çalışma zamanını azaltır ve böylece sera gazı emisyonları ve ses de azalır. Trafik ışıklarında ışığın yanmasını veya hemzemin geçitlerde trenin geçmesini beklerken sürücü vitesi boşa aldığında ve debriyaj pedalından ayağını çektiğinde motor otomatik olarak durmakta (Otomatik Duruş Modu). Trafik ışığı yeşile döndüğünde sürücü motoru tekrar başlatmak için, aracı birinci vitese almak ve kalkmak için hafifçe debriyaj pedalına basar.

Emniyet ve yolcuların rahatını sağlamak amacıyla sıcaklık regülâtörü ve fren amplifikatörü, vakum kontrolü otomatik durma modunda da aktif olarak kalır. Gerektirdiğinde mesela yavaş Start/Stop gerektiren bir trafikte sürücü “eco” etiketli Start/Stop anahtarına basarak sistemi devre dışı bırakabilir.

Start/Stop sisteminin etkili olması için, aşağıdaki kriterlerin yerine getirilmesi gerekli.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.