F1 Pilotları, Ferrari’lerini Teslim aldı

Abarth ile Ferrari arasında yaklaşık 60 yıl öncesine dayanan işbirliğinin 21. yüzyıldaki yansıması olara dikkat çeken ve Fiat 500 temel alınarak geliştirilerek sınırlı sayıda üretilen Abarth 695 kodlu yeni modelden ikisi Ferrari’nin F1 takım pilotlarına tahsis edildi. Temmuz ayında İngiltere, İtalya, Fransa ve Almanya gibi ülkelerde satışa sunulmasının ardından kısa sürede 600 adetten fazla sipariş alan  ve “Tributo Ferrari” adını taşıyarak üretim bandından inen Abarth modeli, sadece 695 adet üretilmiş olmasıyla dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz hafta sonu İtalya GP’sinden zaferle sonuçlanan derecelere imza atan Ferrari’nin F1 Takımı’nın hızlı pilotları Fernando Alonso ve Felipe Massa’nın da kullanmaya başladığı Abarth 695 Tributo Ferrari, Scuderia kırmızı gövde rengi, karbon fiber yan aynaları, Ferrari’nin yarış grisi renginde 17 inçlik alaşım jantları, 205/40 ebatlarında yüksek performans lastikleri ve arka difüzörleriyle birlikte geliştirilmiş ışıklandırma özellikleri sunan xenon farlarıyla ilk bakışta dikkatleri üstüne topluyor.

Kabin içinde hem Abarth’ın hem Ferrari’nin sportif tasarım anlayışından öğelere özellikle yer alıyor. Siyah deri kaplı Sabelt marka sportif yarış tipi karbon fiber koltuklarda kullanılan Abarth’ın akrep logosu kendini hemen belli ediyor. ~Standart koltuklara göre 10 kg daha hafif koltuklar, çarpmaya karşı dayanıklı köpükle doldurulmuş gövde destek  elemanları sayesinde yanal ve uzunlamasına kuvvetlere karşı gövdeyi dengede tutma becerisi sunabiliyor. Siyah ve kırmızı renk kombinasyonlu deri direksiyon simidi üzerinde yer alan MTA vites değiştirme butonları, Jaeger tasarımlı gösterge paneli, alüminyum paspas ve akrep logosu işlenmiş pedallara ek olarak aracın seri numarasını taşıyan bir levha kabin içinde fark yaratan unsurlar arasında yer alıyor.

Abarth 695 Tributo Ferrari’nin kaputu altında gücü 180 HP’ye yükseltilerek modifiye edilmiş 1.4 litre silindir hacimli T-Jet motora yer veriliyor. 5 ileri otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlı yeni Abarth roketi, motorunun sunduğu 230 Nm’lik maksimum torkun etkisiyle 0-100 km/s hızlanmasını 7 saniyenin altında tamamlayabiliyor. 225 km/s’lik son hıza erişebilen Abarth 695 Tributo Ferrari’nin yürüyen aksam ve fren sistemi de mevcut performans değerlerine uygun özellikler sergiliyor.

Sabit 4 kaliperli 284 mm’lik çok kesitli Brembo markalı disk fren sistemine ek olarak kullanılan sportif amortisörlerle aracın sürüş dinamikleri destekleniyor. Bununla birlikte Abarth 695 Tributo Ferrari’de kullanılan 1.4 litre ve 180 HP’lik motorun gücünü yükseltebilmek ve 3000 d/d’de sportif bir motor sesi elde edebilmek amacıyla çift modlu ve değişken geri basınçlı yeni bir egzoz sistemine yer veriliyor.

Not: Basın bülteninden
derlemedir
.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.