Focus ailesi tanıtımın yıldızı

Yeni nesil Ford Focus serisi ve ailenin en yeni ve yüksek performanslı modeli Ford Motor Company’nin 2010 Paris Otomobil Fuarı’ndaki yıldızı oldu… 2011 başlarında Avrupa ve Kuzey Amerika’da satışa sunulmadan önce ilk defa tüm gövde tipleriyle birlikte global Ford Focus modeli Paris’te gösteriliyor. Ford ayrıca yeni Focus’un global performans modelini çıkarma sözünü de yerine getirerek serinin en üst versiyonu olan güçlü 250 HP’lik Focus ST modelinin dünya prömiyerini yapıyor. 2012 başında lansmanı yapılacak olan 250 HP’lik Yeni Focus ST’nin tanıtımı Ford Başkanı ve CEO’su Alan Mulally ve Ford Başkan Yardımcısı ve Ford Avrupa CEO’su Stephen Odell’ın tarafından yapıldı.

İlk Global Ürün

Paris fuarında yapılacak olan Yeni Focus lansmanı, Ford’un global “ONE Ford” stratejisi altında üretilen ilk ürünü olması nedeniyle Ford markası açısından büyük önem taşıyor. Focus, Ford’un global olarak en önemli modeliyken aynı zamanda dünyanın en geniş ve kapsamlı araç segmentinde yer alıyor. Dünyada 120’den fazla ülkede satılacak olan global Ford Focus, Almanya’daki ürün geliştirme merkezinde yüzde 80’e varan oranda ortak parça kullanımıyla tasarlanıp geliştirildi. Yeni nesil Focus ile birlikte toplam 10 değişik modelin üretileceği global C segmenti platformunda 2012 yılı itibariyle senelik 2 milyon adet araç üretimi planlanıyor. ~Paris’te ilk defa sergilenecek olan üç gövde tipi – sportif beş kapı, zarif dört kapı ve şık wagon tipleri – otomobil fuarı ziyaretçilerine otomobillerin özgün tasarımları ile birlikte segmentinde ilk kez sunulan teknolojik özellikleri yakından tanıma imkanı bulacaklar. Yeni nesil Focus, C segmentinin en akıllı çözümler sunan otomobili olmasının yanı sıra bu segmentte daha önce görülmemiş teknoloji ve özellikleri makul fiyatlarla sunmayı vaat ediyor. Ayrıca otomobil tüketicilere yüksek kalite ve üstün yakıt ekonomisi sunuyor olacak. Tüm bunlara ilave olarak efsanevi Focus sürüş dinamikleri de daha yüksek bir seviyeye çıkartılıyor.

Yeni Focus ST heyecan veriyor
Ford’un Global Ürün Geliştirme Grup Başkan Yardımcısı Derrick Kuzak, 2010 Cenevre Otomobil Fuarı’nda, Ford Focus’un heyecan verici performansa sahip yeni nesil versiyonunun geliştirme aşamasında olduğu bilgisini vermişti. Ford bu sözünü yerine getirerek yeni nesil Ford Focus ST modelinin de ön tanıtımını Paris fuarında yapıldı. 2012 ile birlikte piyasaya sunulması hedeflenen yeni nesil Ford Focus ST, Ford’un global araçlar stratejisi çerçevesinde geliştirilmiş ilk yüksek performanslı modeli. Eşsiz 2.0 litre 250 HP dört silindirli Ford EcoBoost motora sahip yeni model, ST mirasına tamamen sadık bir şekilde sürüş meraklılarına yüksek performans ve yol tutuşun baş döndürücü karışımı ile birlikte bağımlılık yaratan bir sese sahip araç sunuyor. Paris fuarında sergilenen yeni ST’nin heyecan verici, enerjik karakterini yansıtan yeni gövde rengi ile göze çarpan sportif dış görünüşü ziyaretçilerin dikkatlerinden kaçmayacak.~Yeni Mondeo ve C-MAX görücüye çıkıyor
Kısa bir sure önce Moskova’daki uluslararası otomobil fuarında gösterimi yapılmış olan yeni Mondeo, gelecek nesil Focus ailesi yanında Paris’teki yerini aldı. Fuarda son derece düşük egzoz emisyon (CO2) salınım değerine sahip Mondeo ECOnetic modelinin tanıtımı da yapılıyor. Autoshow 2010 ile birlikte Türkiye lansmanı yapılacak olan yeni S-MAX ve Galaxy modelleri de fuardaki yerlerini aldılar. Yeni Ford C-MAX ve Grand C-MAX, fuarda Ford EcoBoost 1.6 litre 180 HP benzinli ve geliştirilmiş 2.0 litre Duratorq TDCi dizel motorlara sahip yüksek Titanyum versiyonlarıyla yer alıyorlar. Ford’un global C-segment platformunda üretilecek ilk modeli olan yeni C-MAX, bulunduğu MAV segmentine de yeni bir tarz ve soluk getiriyor. Kompakt MAV pazarında yer alan Yeni Ford C-MAX, 2010 yılının son çeyreğinde 5 ve 7 koltuklu modelleriyle pazara sunulacak. 7 koltuklu Grand C-MAX modeli 2011 yılı sonlarına doğru Kuzey Amerika’da da satışa sunulacak.

Ford Ürün Gamında Düşük CO2 Emisyonu
Ford, ürün gamında yer alan araçların yakıt tüketimi ve CO2 emisyon değerlerini azaltmak için gösterdiği çabaları hızlandırıyor ve bu kapsamda da Avrupa pazarına sunulan ürün gamına eklediği iki önemli yeni modelin (yeni Ford Mondeo ECOnetic ve Otomatik Start-Stop sistemine sahip yeni Ford Ka) gösterimini de Paris’te yapıyor. Bu yeni modeller, 2010 yılı içerisinde tanıtımı yapılmış yüksek verimli turboşarj ve direkt enjeksiyon sistemine sahip Ford EcoBoost ve tamamıyla yenilenmiş Duratorq TDCi motorlarıyla donatılıyorlar. ~Ford aynı zamanda Avrupa Elektrikli Araç Programı doğrultusunda İspanya Valencia fabrikasında üretilecek ve 2013’ten itibaren Avrupa’da satışa sunulacak olan C-MAX PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) aracı da sergiliyor. Düşük emisyon seviyesine sahip Ford ECOnetic yanında EcoMode ve Akıllı Şarj Sistemi gibi teknolojilerin devreye alınması, Ford Avrupa’nın 2006 model araçlara göre 2020 yılına kadar yeni araçlarda emisyon seviyelerinin yüzde 30 oranında azaltılmasına ilişkin hedefini gerçekleştirme yolunda çalışmaları yoğun bir şekilde devam ettirdiğinin en büyük göstergesi. Ford Avrupa’nın Başkanı ve CEO’su Stephen Odell, “Tamamen yenilenmiş Focus yanında yüksek performanslı ST modelinin dünya lansmanı, Paris fuarını Ford için son derece önemli hale getirmektedir. Yeni Mondeo, S-MAX ve Galaxy modelleri yanında tümüyle yeni C-MAX’ın Paris fuarında görücüye çıkması, Ford içindeki değişimlerin eskisinden çok daha hızlı olduğunu göstermektedir” dedi.

Not: Basın bülteninden
derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.