Kış koşullarında bu ürünler hayatınızı kolaylaştır

Geçen hafta işlediğimiz, “KışBakım Ürünleri” ile ilgili haberimizde ağırlıklı olarak aracımızın motorun çalışmasına yönelik ve kullanıcılara iyi bir görüş açısı sunmaya yönelik ürünlere yer verdik. Bu bölümde ise ağırlıklı olarak, kış koşullarında güvenli sürüşü destekleyecek ürünlere ve bu ürünlerin özellik ve fiyatlarını gözden geçirdik.

Kar (patinaj) zinciri
Karlı ve buzlu, dağ yollarında güvenle ilerleyebilmek için patinaj zincirin sürekli bagajda bulunması faydalı olacaktır. Dağ yolu ve yokuş tırmanışı gibi, yolların temizlenmediği bölümlerde patinaj zinciri çekişi artırmak ve tutunma sağlamak için faydalı olacaktır. 4×4 çekişli araçlarda, kış lastiği kullanılıyor olsa dahi, derin karda ve dağ geçişlerinde, yerel otoriteler zaman zaman patinaj zinciri kullanımını zorunlu kılıyor. KNK markalı ve farklı ebatlardakikar zincirlerinin fiyatları 35 TL ile 60 TL arasında değişiyor.

Kış lastiği
Hava sıcaklığının +7 derece ve altına düştüğü durumlarda, kış lastiğinin güvenlik avantajları devreye giriyor. Bunun altındaki sıcaklıklarda yaz lastikleri, karışımları nedeniyle sertleşerek esnekliklerini kaybediyorlar. ~Kış lastikleriyse özel kauçuk yapısı ve desenleri sayesinde karlı ve buzlu zeminlerde daha iyi bir tutunma sağlıyor, ayrıca ıslak ve kuru zeminlerde de yeterli performans sunabiliyor. Pirelli’nin farklı ebatlardaki kış lastiklerinin fiyatları 100 TL ile 185 TL arasında değişiyor. Yaz lastiklerinin kış lastikleriyle değiştirilmesi sırasında, sadece çekişin olduğu bölümdeki iki adet lastiğin değil, dört lastiğin birden değiştirilmesi öneriliyor.

Çocuk koltuğu
01 Haziran 2010 itibarı ile zorunlu hale gelen ve küçük yolcuların güvenle taşınmasında önemli rol oynayan çocuk koltuğu, özellikle daha fazla kazaların yaşandığı kış şartlarında daha da büyük bir öneme sahip. Araçlarda seyahat eden küçük yolcuların güvenliğini üst düzeye çıkaran bu koltukların fiyatları 144 TL ile 200 TL arasında değişiyor.

Kumaş paspas
Kış aylarında yağmur, kar ve buz gibi hava şartları dolayısı ile ıslanan ayakkabılarımızdan dolayı kumaş paspas önemli bir güvenlik sorunu ortaya çıkartıyor. Tapma Basic kumaş pas-paslar sayesinde pedallardan ayağımızın kayması gibi sorunların önüne geçiliyor. Kumaş paspasların fiyatı 20 TL.~Cam sileceği
Tıpkı lastiklerde olduğu gibi hammaddesi petrol yan ürünü olan silecek lastikleri çetin kış koşullarında daha fazla yıpranma gösteriyor. Yollara dökülen tuz ve benzeri kimyasal maddeler aracın ön görüşünü olumsuz etkilediği gibi, ön cam yüzeyinin temizlenmesini de zorlaştırıyor. Cam sileceklerinin fiyatı 6 TL ile 15 TL arasında değişiyor. Silecek lastiklerinin, yaz aylarının sonunda yenilenmesi öneriliyor.

Çekme halatı
Trafik setlerinin içinde de bulunan çekme halatları, araç kurtarma ve çekme gibi işlemlerde kullanılıyor. Ayrıdan da satılabilen bu örgü çekme halatları, özellikle kara saplanan araçları, başka bir araçla çekmek için büyük kolaylık sunuyor. 3 metre boy ve 1500 kg çekme ve üstü kapasitesine sahip çekme halatlarının fiyatları 6 TL ile 15 TL arasında değişiyor.

Takoz
Her ne kadar trafik seti içerisinde bir adet takoz yer alıyor olsa da, bazı durumlarda tek bir takozun kullanımı yeterli olmayabilir. Çift takozların fiyatı 9.50 TL.~Cam örtüsü
Aracın cam yüzeylerini ve cam sileceklerini kardan korumaya yönelik bu ürün,araç park halindeyken camın kardan ve buzdan etkilenmesini önlüyor. Bu sayede, tekrar aracınıza döndüğünüzde kar temizleme işleme için daha az zahmet çekiyorsunuz. Budget imzalı örtülerin fiyatları 10 TL ile 26 TL arasında değişiyor.

Otomobil dış örtüsü
Uzun süre park halinde bekleyen otomobillerin camlarını ve karoserini korumak için kullanılan bu ürün, büyük bir dış örtüden oluşuyor ve farklı araçlara uyum sağlayabiliyor. Dış örtünün fiyatı farklı araç boyutlarına göre 80 TL ile 104 TL arasında değişiyor.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.