‘Motosiklet kullanın trafikten kurtulun’

Motosiklet dünyası geçtiğimiz günlerde ACEM’ın (The Association of European Motorcycle Manufacturers – Avrupa Motosiklet Üreticileri Derneği) yıllık toplantısı için Brüksel’de biraraya geldi. Toplantıda motosiklet sektörünün 2011 değerlendirmesi yapılırken, 2012 hedefleri hakkında da bilgi verildi. Türkiye’den Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erokan Karakoç’un da hazır bulunduğu toplantıda ilginç bir araştırma yayımlandı.

Bağımsız araştırma şirketi Transport & Mobility Leuven tarafından yapılan bir çalışmaya göre araç sürücülerinin yüzde 10’u motosiklet veya scooter’ı tercih ettiğinde trafik sıkışıklığı yüzde 40 azalıyor. Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erokan Karakoç, “Bu çalışma bir kez daha gösteriyorki motosiklet kullanımı arttıkça trafik hafifliyor. Bu hem akaryakıttan hem de zamandan tasarruf etmek demek. Ayrıca motosiklet ve socooter’lar düşük karbon salınımı nedeniyle daha fazla çevreyi koruyor” dedi.

Toplantıda değinilen önemli konulardan birinin de pazarda yaşanan değişim olduğunu ifade eden MOTED Başkanı Karakoç, “Avrupalılar trafik sıkışıklığının ortadan kalkması, park sorununun çözülmesi ve hava kalitesinin iyileştirilmesi için iki tekerlekli araç kullanımının özendirilmesi gerektiğini düşünüyor” diye konuştu.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.