Otomotiv ağir vasıta grubu comvex’de sahne aldı

COMVEX İSTANBUL Ticari Araçlar, Otobüs ve Yan Sanayi Fuarı, 24-27 Kasım 2011 tarihleri arasında yük ve yolcu taşımacılığında kullanılan ticari araçların en son modelleri ile yan sanayi kuruluşlarının ürün ve hizmetlerini biraraya getirdi. Comvex İstanbul Fuarı’nın en çok ilgi gören standlarının başında ise Doğuş Otomotiv’in distribütörlük faaliyetlerini sürdürdüğü Scania, Krone ve Meiller markalarının son model ürünleri oldu. Fuar ziyaretçileri Scania’nın özel aksesuarlarla geliştirilen, ilgi çekici R730 Black Amber aracını da yakından inceleyerek bilgi alma fırsatı buldular. Doğuş Otomotiv standında ayrıca Scania R500 çekici, G420 düşük şasi çekici, G420 çekici, G420 Highline çekici, G420 8X2 ve G420 8×4 kamyonun yanısıra, Krone Coolliner, Megaliner ve Ultra Liner yarı römork ile Meiller kamyon üstü damperi sergilendi.

Comvex Fuarı kapsamında standta düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Doğuş Otomotiv Scania, Krone ve Meiller Genel Müdürü Tolga Senyücel, bu yıl toplam pazarda şu ana kadar gerçekleşen satış rakamlarına bakıldığında, pazarın geçen seneki satış adetlerinin yüzde 80-85 üzerinde kapanacağının öngörüldüğünü belirterek “Bu rakamlarla Avrupa’da Almanya’nın ardından en büyük ikinci pazar konumuna geçiyoruz. Scania olarak 2011 yılını 3 bin adede yakın bir satışla tamamlayacağız. Bu da geçen yılki satışlarımızın yüzde 20 üzerinde bir rakama eşdeğer olacak. Treyler sektörüne baktığımızda markamız Krone’nin pazarla paralel bir büyüme kaydederek geçen senenin Ekim sonu satış adetleri ile kıyaslandığında yüzde 170’lik bir büyüme elde ettiğini görmekteyiz. Treylerde toplam pazarın ise 8.500-9.000 seviyelerinde kapanmasını öngörmekteyiz. Aynı şekilde Meiller damper satışlarımızda da pazara paralel yüzde 120’lik bir artış sağladık.” dedi.

2012 yılı beklenti ve hedeflerini de açıklayan Senyücel “Ağır ticari araç pazarının 2009 yılından bu yana gelişimine baktığımızda; 2009-2010 yılları arasında yüzde 117, 2010-2011 yılları arasında ise yüzde 30’un üzerinde bir büyüme olduğunu görmekteyiz. İleriki yıllarda büyümenin bu ivme ile
sürmesini beklemiyoruz, bu adetlerin üzerine çıkarak daha da yüksek satış
adetleri beklemek çok doğru olmayacaktır. Bu nedenle, 2012 yılında satışların bir önceki yıla göre yüzde 25 oranında daha düşük olmasını bekliyoruz. Ancak bu beklenen rakamlarla yine de oldukça büyük ölçekte bir ağır ticari araç pazarı olacaktır.” açıklamasında bulundu.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.