Pirelli ve Lamborghini Birlikteliklerinin 50’inci Yılını Kutluyor

1963 yılında 350 GTV modeli ile başlayan işbirliği Lamborghini’nin 50’inci yılı için özel ürettiği The Veneno modeli ile devam ediyor. Süper spor otomobil üreticisi Lamborghini’nin ilk modelinden itibaren tüm ihtiyaçlarını karşılayan Pirelli, tüm Lamborghini modellerinin tercihi olarak orijinal ekipmandaki gücünü bir kez daha gözler önüne seriyor.

Pirelli ve Lamborghini’nin işbirliği 1963 yılında, Ferrucio Lamborghini’nin Pirelli’den 350 GTV’nin hızını ve performansını yola en iyi şekilde aktarmak için lastik üretmesini istemesiyle başladı. 350 GTV ve 350 GT modellerinde Pirelli’nin Cinturato HS lastikleri kullanıldı. Bu lastiklerin isminde yer alan “HS – High Speed” yüksek hız anlamına geliyordu ve bu dönemin spor otomobilleri 240km/s hıza kadar ulaşmaya başlamışlardı. Lastiklerin geliştirilmesinden tam 1 yıl sonra Lamborghini 350 GT Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı.

1966 yılında Lamborghini, Miura efsanesini yollarla buluşturdu. Miura, Lamborghini 350 GT ve 400 GT için geliştirilen yeni jenerasyon Cinturato HS lastikler, Pirelli serisine 1967 yılında katıldı. Ayrıca yeni Cinturato serisinin daha sessiz ve konforlu CA67 deseni de 1968 yılında Espada gibi bir çok Lamborghini modelinin orijinal ekipman tercihi oldu.

Daha sonraki yıllarda, Lamborghini 70 serisi için lastiklerde revizyonlar istedi ve birkaç sene sonra Pirelli yol tutuşunu güçlendirerek yeni Cinturato CN73’ü üretti. Bu lastik daha sonra pazara sunulacak olan düşük profilli Pirelli P7’nin de temellerini oluşturdu ve P7, 1971’de Lamborghini’nin en son modeli ve 70’li yılların süper spor otomobili olan Countach’in orijinal ekipman tercihi oldu.

1988 yılında ise Lamborghini’nin 25’inci yıl dönümü şerefine lanse ettiği Countach “Anniversary” modeli Pirelli P Zero ailesi lastiklerini kullanan ilk süper spor otomobillerden biri oldu.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.