Toyota
Cenevre’de 3 Dünya 1 Avrupa Prömiyeri

Yeni RAV4 ile “Güvenli, Çevik ve Keyifli Sürüş”

Cenevre’de Avrupa prömiyerini gerçekleştiren 4.nesil RAV4 temel değerlerinden ödün vermeden önceki nesillerin mirasını günümüze taşıyor. “Keskin Bakış” farları, “Under Priority” ön ızgara tasarımı ve gündüz yanan LED farları ile Toyota’nın yeni tasarım anlayışının ürün gamındaki en güncel yansıması olan Yeni RAV4, 4×4 genlerinden güç alarak fark yaratmayı hedefliyor. Dinamik ve gücünü yansıtan dış görünüşüyle Yeni RAV4, sürücü odaklı ve yüksek kalite hissi sunan sofistike bir atmosfer yaratıyor. Geniş iç mekan ve bagaj hacmi ile birlikte gelişmiş konfor ve güvenlik donanımları da sunan Yeni RAV4’ün uzunluğu bir önceki nesile göre 205 mm artarak 4570 mm’ye ulaştı. Genişliği 30 mm ve dingil mesafesi 100 mm arttığı halde Yeni RAV4, 10.6 metrelik dönüş çapı ile sınıf lideri manevra kabiliyetine sahip. ‘Air Management’ yaklaşımıyla tasarlanan Yeni RAV4’ün tavan yüksekliği 25 mm azaltılırken, bagajın yükleme kapasitesi de 647 litreye ulaşabiliyor. Çok yönlü kullanıma yönelik geliştirilen Toyota Easyflat koltuk sisteminin de sunulduğu Yeni RAV4, geniş hacimli iç mekanında 970 mm’lik ön ve arka koltuk mesafesiyle sınıfında üst düzey konforu getiriyor. Yeni RAV4’te, 2,0 lt Valvematic benzinli Multdrive S şanzımanlı 4X4 seçeneği, 2,0 lt D-4D dizel 6 ileri manuel şanzımanlı 4×2 seçeneği ve 150 HP 2,2 lt DCAT dizel motor otomatik şanzımanlı 4×4 seçeneği sunuluyor. Yeni RAV4’te, 4 tekerden çekişli modellerin tümünde sunulan Sport modu dinamik bir sürüşü garantiliyor. Araç kaymaya başlamadan virajın girişinde tork dağılımı otomatik olarak 90:10 yapılıyor. Viraj alınırken dışa kayma başlarsa, 50:50 seviyesinde arttırılarak ve Direksiyondan Destekli Araç Denge Kontrol Sistemi’nin de devreye girmesiyle sürücünün direksiyonu doğru yöne çevirebilmesi için destek oluyor.

2013 Euro NCAP testlerinden 5 yıldız almak için tasarlanan Yeni RAV4, ilk defa sunulan güvenlik donanımları ile de dikkat çekiyor. Karanlık bir yolda ileriden gelen aracı tespit ederek farları uzundan kısaya dönüştüren Otomatik Yanan Uzun Farlar, aracın istemsiz bir şekilde şeritten çıkması durumunda uyarı veren Şerit Takip Asistanı ve kör noktada hareket eden bir aracı tespit ederek sürücüyü uyaran Kör Nokta Uyarı Sistemi gibi alternatif modern çözümlerin yanısıra yine önemli bir özellik olan her türlü yolda sürücünün sabit bir hızda gitmesini sağlamak için vites değişimini, motor hızını, ABS sisteminin frenleme kapasitesini düzenleyen Eğim İniş Destek Kontrol Sistemi (DAC) ile de Yeni RAV4’te güvenlik en üst seviyede sunuluyor.

Toyota’nın ‘Kansei’ tasarım departmanı tarafından tasarlanan RAV4 ‘Premium’, yeni RAV4’ün çok yönlülüğünü Cenevre’de gözler önüne serdi. Spesifik olarak geliştirilen ve tamponlarla beraber gövdeye de yayılmış olan ‘Derin Bronz’ renk, prestij ve zarafeti çağrıştırıyor. Ön tarafta yatay çizgiler barındıran hava girişi ve krom spoilerdeki LED ışıklar dikkat çekici. Yeniden tasarlanmış olan arka tampondaki krom eklentiler, alüminyum alt koruma plakası ve birleşik egzoz borusu tasarımı otomobilin prestijini öne çıkartıyor.

Yeni RAV4’ün bir diğer tasarım çalışması ‘Adventure’ ile daha güçlü ve donanımlı off-road kapasitesine sahip bir RAV4 amaçlanıyor. Cesur koyu kırmızı renk, Yeni RAV4 Adventure versiyonuna atletik ve güçlü görünüm kazandırırken büyütülmüş tekerlek bombeleri 20 inç lastiklerin kullanılmasına olanak tanıyor. Arka ve ön tamponlardaki mat renk, çift egzoz opsiyonu gibi birçok yeniliğin yer aldığı “Adventure” versiyonu ile Yeni RAV4 maceracı bir görünüme bürünüyor.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.