Tatilde kaybolmak yok

Navigasyon cihazlarını, sadece kendi şehrinizdeki bir adresi bulmak için kullanmak zorunda değilsiniz. Yaklaşan bayram tatilinde, tatil yolculuğuna çıkmayı planlıyorsanız, navigasyon cihazları size fazlasıyla yardımcı olacaktır; en yakındaki restoranlar, eczaneler veya otelleri bulmak için navigasyondan daha pratik bir yöntem olamaz sanırız. Yapmanız gereken sadece, size en yakın İÇN’ler (İlgi Çekici Nokta) içerisinden beğendiğinizi seçmek olacak. Bu size hem zaman kazandıracak, hem de rahatlık sağlayacak. Dilerseniz varmak istediğiniz yere en kestirme yolun çizilmesini sağlayarak aracınızın yakıtından da tasarruf edebilirsiniz. Çizilen rotadan yanlışlıkla çıkıp farklı yöne gittiğinizde, geri dönüp aynı yolu bulmaya da gerek duymuyorsunuz. Keza navigasyon cihazları sonradan tekrar bir yeni rota çizip, sizi hedefe ulaştırıyor. Sayısı her geçen gün artan ürünler arasından sizin için hazırladığımız bu rehberde birçok navigasyon cihazını bir araya topladık.

Navigasyon cihazları neler sağlıyor?
Piyasada oldukça geniş bir yelpazede, birçok farklı özellikte navigasyon cihazı var. Doğal olarak bu kadar fazla ürünün olması akılları karıştırıyor. Cihazların asıl görevi adresini girdiğiniz noktaya, sesli ve görüntülü komutlar vererek sizi ulaştırmak. ~Ancak farklı işlevler de zaman içerisinde bu ürünlere dâhil edilerek, navigasyon cihazlarına farklı bir boyut kazandırıldı. Bahsi geçen özellikleri video oynatma, fotoğraf gösterme ve müzik dosyalarının çalınması olarak belirtebiliriz. Ürünlerdeki POI (İlgi Çekici Nokta) desteği de takdire şayan. Tüm bunlar haricinde ürünler yol bilgisayarı desteği de sunuyor. Bu sayede de aracınızın anlık hızından tutun da, varmak istediğiniz bölgenin mesafesine kadar her şeyi navigasyon cihazının ekranından görüp, takip edebiliyorsunuz. USB bağlantısı ve hafıza kartı desteği de yine bu ürünlerin genel özellikleri arasında yer alıyor. Bu sayede fotoğraf makinenizle çektiğiniz fotoğrafları doğrudan cihaz üzerinden görüntüleyebiliyor ve videoları da yine sunulan LCD ekran üzerinden izleyebiliyorsunuz. Piyasada yer bulan bazı ürünlerde cep telefonu ve müzik çalar gibi ürünlere bağlanıp, veri aktarımı yapabilmek adına Bluetooth desteği de yer alıyor. Eğer bina ve arazilerin 3D olarak görünmesini istiyorsanız, bu desteği sunan ürünler de var.

Hangisini seçmeli?
Seçeceğiniz navigasyon cihazında dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri işlemci ve bellek seçimi. Genelde 400MHz’lik işlemciye ve 128 MB’lık belleğe yer veriliyor. Bu iki bileşen de haritaların hızlı olarak gösterilmesini ve yazdığınız adresin daha kısa sürede çözülmesini sağlıyor. ~Bunun dışında, ürünlerdeki GPS alıcısı oldukça önemli. İyi bir GPS alıcısı ve yazılımla donatılmış olan navigasyon cihazları ülkemizdeki tüm il ve ilçelerin haritalarına ulaşılabiliyor (Ancak bazı cihazlardaki harita yazılımları tüm illeri kapsamayabiliyor). Ürünlerde dâhili olarak 64 MB kapasitede bellek geliyor. Ancak hafıza kartı girişi sayesinde bu kapasite arttırılabiliyor. Navigasyon cihazınıaracınız içerisinde video izlemek için de sıklıkla kullanacaksanız büyük ekranlı modellere yönelmenizde yarar var. 7 inç boyutlu ekrana sahip navigasyon cihazları dahi satın alınabiliyor. Araç içerisinde Bluetooth’u kullanmayacaksanız, işinize yaramayacak bir özellik için fazladan ücret ödemek yersiz.
Y. Emre ŞAHİN PCNet dergisinden alınmıştır

Navigon 1400 (304 TL)
3.5 inç boyutunda dokunmatik ekrana sahip olan Navigon 1400’de 500 MHz hızında çalışan Centerality Atlas IV işlemcisi yer alıyor. Hız ve şerit asistan desteğinin sunulduğu üründe akıllı park özelliği de bulunuyor. Windows CE işletim sistemi kurulu olarak gelen navigasyon cihazında 800 mAh kapasitesinde lityum pil var. Üründe Bluetooth araç kiti ve video oynatma özelliği desteklenmiyor. Ayrıca artırılabilir hafıza desteği de yok. Ancak e-pusula desteği kusursuz olarak sunuluyor. Arabayı park edip navigasyon cihazını yaya moduna aldığınızda, ürün sizi aracı parkettiğiniz noktaya sonradan kolay bir şekilde geri dönülebiliyor. 96 x 72 x 14 mm boyutlarındaki Navigon 1400’ün ağırlığı ise 122 gram. Fiyat bazı ürünlere göre yüksek olsa da performans anlamında daha fazlasına ihtiyaç duyulmuyor.~Garmin Nuvi 205 (299 TL)
Artırılabilir hafıza desteği sayesinde kendisini ön plana çıkartmayı başaran Garmin Nuvi 205’te 512 MB dahili depolama birimi bulunuyor. Türkçe menü desteğinin tam olarak sağlandığı üründe 3.5 inç boyutunda dokunmatik bir ekran yer alıyor. Cihazın video oynatma ve müzik çalma desteği olmasa da, enlem ve boylama göre koordinatlar ekran üzerinden gösterilebiliyor. 1000 adet iz nokta kayıt desteğinin bulunduğu Garmin Nuvi 205, tek şarjda kesintisiz olarak dört saat çalışabiliyor. Üründe yüksek hassasiyette GPS alıcısı bulunuyor. Sonradan harita ekleme desteği de sunan ürüne sesle komut verip birtakım işlemlerin yapılması sağlanamıyor olsa da, arazi ve binalar 3D olarak LCD ekranda görüntülenebiliyor. Ürün, seçilebilecek kaliteli navigasyon cihazları arasında yer alıyor.

Piranha Explorer (199 TL)
320 x 240 piksel çözünürlükte görüntüler oluşturabilen 3.5 inç boyutunda bir ekrana sahip olan Piranha Explorer’da 2 GB kapasitede dâhili hafıza bulunuyor. Ancak sonradan SD veya MMC bellek kartları kullanılarak, bu kapasite daha da arttırılabiliyor. 128 MB’lık dâhili RAM’in yer aldığı cihaz bu sayede haritaları hızlıca çözüp, ekrana yansıtabiliyor. Toplamda 400.000’e ulaşan kayıtlı önemli nokta bilgisinin bulunduğu üründe 8 il ve 548 ilçe tam detaylı olarak gösterilebiliyor. Piranha Explorer’da belirlediğiniz rotaya giderken yanlışlıkla farklı yöne saptığınızda hemen yeni bir rota oluşturulup, hedefe doğru ulaşmanız sağlanıyor. Dâhili hoparlörün yanı sıra 3.5 mm’lik kulaklık girişine de üründe yer veriliyor. Müzik ve video dosyalarının sorunsuzca açılabilmesi de ayrı bir avantaj.~Piranha Diablo (398 TL)
Müzik ve video dosyalarını çalıştırabilen ürün 512 MB’lık dâhili hafızaya sahip. İstenirse bu kapasite sonradan SD ya da MMC kartlar kullanılarak arttırılabiliyor. Atlas III dâhili GPS anteni sayesinde hızlı uydu bağlantısı imkanı sunan ürün, iGO My way 8.0 3D Türkçe navigasyon yazılımı kurulu olarak geliyor. Dokunmatik yapıdaki 3.5 inçlik ekranı sayesinde tüm işlemleri gerçekleştirmeye olanak tanıyan Piranha Diablo’ya sonradan harita da eklenebiliyor. İşletim sistemi olarak Windows CE 5.0 versiyonunun kullanıldığı cihaz rotayı sesli olarak tarif edip, gideceğiniz yere sizi ulaştırıyor. 400 MHz hızında görev yapan Centrality Atlas III işlemcinin kullanıldığı üründe kayıtlı olan yüz binlerce POI basit şekilde görülebiliyor. Gece ve gündüz için ayrı ayrı ekran sürüş modları olması da avantaj.

Piranha Patriot (298 TL)
Bluetooth destekli ürünler arasında yer alan Piranha Patriot, müzik ve video dosyalarını rahatça oynatabiliyor. İngilizce, Almanca ve Fransızcanın yanı sıra üründe Türkçe sesli anlatım desteği de bulunuyor. Üründe, 4.3 inçlik 480 x 272 piksel çözünürlükte görüntülerin oluşturulabildiği ekran yer alıyor. 1700 mAh kapasitede şarj edilebilir pille tam dolu şarjda 3.5 saate kadar kesintisiz kullanım imkanı tanıyan Piranha Patriot, yollardaki hız limitlerini aştığınız da sizi sesli olarak uyarabiliyor. Haritada bina ve arazilerin 3D görünmesine de imkân tanıyan üründe pusula özelliği de destekleniyor. Ürün sayesinde sık kullandığınız lokasyonları adres defterine kaydedip, ardından basit bir şekilde erişe biliyorsunuz. Araç haricinde bisiklet ve motor modları da var. Ürünün tasarımı da oldukça hoş.~Mio Moov 200 (239 TL)
Hızlı ve kısa rota seçeneği sunan ürünler arasında bulunan Moi Moov 200, uygun fiyatına karşın sunduğu üstün özellikler sayesinde kendisini ön plana çıkarmayı başarıyor. 2 GB dâhili belleğin bulunduğu üründe istenirse bu kapasite SD ve MMC hafıza kartları sayesinde arttırılabiliyor. PIN kilidi sayesinde güvenlik anlamında da farklılaşan cihazdaki 3.5 inçlik ekran araç içerisindeki bir takım yansımalar göz önünde bulundurularak üretilmiş. Hafızada eczane, otopark ve benzin istasyonu gibi önemli noktalar tutuluyor. Böylece herhangi bir önemli noktaya gereksinim duyduğunuzda POI araması yapılabiliyor. Türkçe dâhil birçok farklı dilde sesli anlatım yapabilen Mio Moov 200’de Bluetooth desteği sunulmuyor. Video oynatma işleminin de yapılamadığı üründe Türkiye haricinde Avrupa haritası da var.

Navitech NAV-PX120 (199 TL)
500 MHz hızında SiRF Atlas IV işlemcisinin bulunduğu üründe işlemci olarak ARM11 görev yapıyor. 64 MB’lık RAM ve 2 GB kapasitede dâhili belleğin yer aldığı cihazda SiRF star 3i+ GPS alıcısı yer alıyor. Yüksek hassasiyetli olan bu GPS alıcısı sayesinde adresler kısa zaman içerisinde bulunup ekrana harita olarak yansıtılabiliyor. 320 x 240 piksellik 3.5 inç ekranın yer aldığı üründe USB arabiriminin yanı sıra bellek kartı olarak MicroSD ve MMC destekleniyor. Bol özellikli ürünler arasında yer alan Navitech NAV-PX120’de müzik, video ve fotoğraflar açılabiliyor. Ayrıca ürün bir dijital kitap olarak da kullanılabiliyor. Ürün tek şarjla iki ila dört saat arasında kesintisiz kullanılabiliyor. Harita üzerindeki bina ve arazileri 3D olarak gösterebilen üründe dâhili olarak 350 bin kayıtlı önemli nokta var.~Navking 66 Maxi M500 (257 TL)
Yüksek kalitede bir GPS alıcısının bulunduğu Navking 66 Maxi M500’de varmak istediğiniz bölgenin adresini yazdığınızda, kısa süre içerisinde harita karşınıza geliyor. Toplamda 78 ilde detaylı navigasyon imkânı sunan üründe 500 MHz’lik ARM11 işlemcisi bulunuyor. 64 MB’lık DDR belleğin yer aldığı cihazda 2 GB’lık belleğe yer veriliyor. 4.3 inç boyutunda dokunmatik LCD ekran video izlemek ve fotoğrafları görüntülemek için oldukça tatminkâr. Artırılabilir hafıza desteğinin sunulduğu üründe Bluetooth özelliği bulunmuyor. 366 bin önemli noktanın kayıtlı olduğu Navking66 Maxi M500, tam olarak şarj edildiğinde, dört saate kadar kesintisiz kullanılabiliyor. 149 gram ağırlığında ve 114 x 75 x 13 mm boyutlarında olan üründe 2D’nin yanı sıra bölgeler 3D de görülebiliyor. Cihazdaki GPS alıcısı ise SiRF Atlas IV.

TomTom Start (228 TL)
Uygun fiyatlı ve kaliteli ürünler arasında yer alan TomTom Start, Map Share teknolojisi sayesinde harita düzeltmeye imkân tanıyor. Sesli talimatlar verip yönlendirme yapan üründe hız alarmı da bulunuyor. Böylece karayollarında hız limitini aştığınızda cihaz sizi sesli ve görüntülü olarak uyarıyor. 3.5 inç boyutunda LCD ekranın yer aldığı navigasyon cihazının ekranında 320 x 240 piksel çözünürlükte görüntüler oluşturulabiliyor. 2 GB dâhili depolama biriminin bulunduğu ürünün kapasitesini sonradan arttırabilmek mümkün değil. Müzik çalma ve video oynatma desteğinin sunulmadığı üründe Bluetooth’a da yer verilmemiş. 94 x 81 x 20 mm boyutlarında olan ürünün ağırlığı ise 125 gram. İstediğiniz zaman harita ekleyebilir, çıkarabilir ya da haritaları isteğe göre kişiselleştirilebilirsiniz.~Remco GPS6020 (297 TL)
320 x 240 piksel çözünürlükte görüntüler oluşturabilen 3.5 inçlik ekranın bulunduğu Remco GPS6020’de Samsung’un 400 MHz hızında çalışan 2440 isimli işlemcisi yer alıyor. 20 kanallı yüksek hassasiyette SiRFstar III uydu alıcının bulunduğu üründe 64 MB dâhili bellek var. İşte bu kapasite daha sonradan SD ya da MMC kart yuvası sayesinde 2 GB’a kadar arttırılabiliyor. Müzik çalma ve video oynatma desteğinin de sunulduğu cihazdan Drive navigasyon yazılımı bulunuyor. Harici GPS anten çıkışının da yer aldığı Remco GPS6020, 96 x 82 x 20 mm boyutlarında ve sadece 152 gram ağırlığında. Fiyatına göre yüksek performans sınıfını korumayı başaran üründe Başarsoft’un en güncel haritası yer alıyor. Böylece toplamda 81 il ve  360.000’i aşan önemli nokta hafızada tutuluyor. Remco GPS6020 başarılı bir ürün.

TomTom XL (328 TL)
Yüksek kalitede 4.3 inç boyutunda LCD ekranın bulunduğu üründe adresleri bulmak için sürekli ekrana bakmanıza gerek yok; keza sesli anlatım sayesinde yolu takip edip, hedefinize basit bir şekilde varabiliyorsunuz. Tam şarjda üç saate kadar kullanılabilen ürünün şarjı bittiğinde kutu içeriğinden gelen araç şarj cihazı sayesinde ürünü kolayca şarj edilebiliyor.  266 MHz hızında çalışan işlemci rakiplerine oranla harita bulma sırasında sizi biraz daha fazla bekletiyor. Müzik dinleme ve video izleme gibi işlemlerin de yapılabildiği üründeki GPS oldukça kaliteli. İsteğe bağlı olarak bellek kartı sayesinde kapasitenin de arttırılabildiği üründe Bluetooth desteklenmiyor. Üründeki dâhili depolama kapasitesi SD kart sayesinde arttırılabiliyor. Rotadan şaştığınızda otomatik olarak hemen yeni bir rota da ayarlanabiliyor.~Mustek GP430 (217 TL)
Rota değişiminde yeniden bir harita belirleyip sizi hedefe ulaştırmayı başaran Mustek GP430’da Türkiye ve Doğu Avrupa haritası yüklü olarak geliyor. 4.3 inç boyutundaki LCD ekranın yer aldığı ürün, uygun fiyatı sayesinde de kendisini ön plana çıkarmayı başarıyor. Önemli binlerce kayıtlı noktanın yer aldığı cihazda gece ve gündüz için ayrı ayrı sürüş modları bulunuyor. 81 il destekli güncel haritanın yer aldığı Mustek GP430 sayesinde çok noktalı yönlendirme planı hazırlayabiliyorsunuz. Üründeki dâhili hoparlör yüksek seste yönlendirme yaparak yanlış yollara sapmanızı önlüyor. Kulaklık çıkışının da yer aldığıürün hem müzik, hem de video dosyalarını sorunsuzca çalıştırabiliyor. Üründe Bluetooth desteklenmiyor.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.