Tofaş, Üretimde 40. Yılını Kutladı!

5 markaya birden üretim yapmasıyla olduğu kadar yüksek ar-ge özellikleri ve üstün insan gücüyle dikkat çekerek Türkiye’nin gururu haline gelen Tofaş Fabrikası, İlk olarak 12 Şubat 1971 tarihinde zamanın Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, Başbakan Süleyman Demirel ve Genelkurmay Başkanı Memduh Tağmaç ile birlikte çok sayıda üst düzey yetkilinin katılımıyla üretime başlamıştı. Yılda sadece 20 bin adetlik üretim kapasitesiyle, 600’a yakın çalışanıyla mütevazi bir fabrikada; ilk üretime Murat, yani Fiat 124 modeliyle başlayan Tofaş, günümüzde 400 bin üretim kapasitesiyle, 7 bini aşkın çalışanıyla, 80’den fazla dünya ülkesine ihracat yapabilmesiyle otomotiv sektörünün global bir oyun kurucusu olarak dikkat çekiyor.

Tofaş CEO’su Ali Pandır; “Artık sadece otomotiv sektörünün yükselen değeri, güçlü ortağımız Fiat’ın yanı sıra, otomotiv sektöründe bir ilk olan ve fikri mülkiyet haklara tamamen Tofaş’a ait olan Minicargo projesi ile Peugeot ve Citroen markaları içinde üretim yapmaktadır. Buna ek olarak hafif ticari araç sınıfının öncüsü ve lideri Yeni Fiat Doblo’yu, çok yakın bir zaman içinde Opel ve Vauxhall markaları içinde farklılaştırarak üretmeye ve ihraç etmeye başlayacağız. Tofaş adım adım bir Türk otomotiv devi olarak büyürken, bir yandan da Türk otomotiv sektörüne de yön vermiş, ulusal sektörümüzü de daha ilerilere taşıma noktasında da her daim öncülük etmeyi başarmıştır” dedi.

Tofaş’ta ilk kuruluşundan bu yana beyaz ve mavi yaka olarak baktığımızda toplam 31 bin kişiye ~ çatısı altında iş imkanı sağlamış ve sağlamaya devam eden, 3. Vardiyanın arifesindeki Tofaş’ın ülkemizin katma değer anlamında en yüksek değerlerine imza atan kuruluşu olmasıyla da başka bir kulvarda yer aldığına dikkat çeken Pandır, geniş bayii ağını da eklediklerinde istihdama olan katkılarının çok daha da iyi anlaşılacağının altını çizdi.

Bundan 40 yıl önce dönemin Başbakanı Süleyman Demirel, “Tofaş karma ekonominin zaferidir” ve dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın “Bursa; ipeği, havlusu, merinosu ve bıçaklarıyla meşhurdur ama artık Bursa denince akla Murat 124 gelecektir” açıklamalarını hatırlatan Pandır, “Bugün Bursa dediğinizde akla Türkiye’nin otomotiv sektörünün kalbi olan güçlü bir şehir ve aynı zamanda bu şehrin can damarı olan Tofaş gelmektedir” diyerek sözlerini tamamladı.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.