Trafikte güvenlik için geniş katılımlı işbirliği!

Trafik sorununun çok boyutlu doğası karşısında, trafik güvenliği konusunda sürdürülebilir çözümler ve yaklaşımlar üretmenin, çok sayıda kurum ve kuruluşun iş birliği içinde ve ortak çalışmalar yürütmesiyle mümkün olabileceği ortadadır.

Bu gerçeklik karşısında, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın koordinasyonunda ve TÜVTÜRK’ün desteğiyle yürütülen Trafikte Sorumluluk Hareketi ve İçişleri Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın iş birliğinde hayata geçirilen Trafik Güvenliği Platformu kapsamında Kurumsal Trafik Güvenliği Deklarasyonu geliştirilmiştir. Kamu kurumları, özel sektör kuruluşları, üniversiteler, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşlarından temsilcileriyle iş birliği içinde geliştirilen Kurumsal Trafik Güvenliği.

Deklarasyonu’nun hedefleri aşağıdaki gibidir.

· Kurumların trafik güvenliğinin artırılması amacıyla gönüllü olarak üstlenebilecekleri rollerin çerçevesini belirlemek,

· Kurumların trafik sorununun çözümünde ele alabilecekleri öncelikleri belirlemek,

· Deklarasyonu imzalayan kurumların gönüllü taahhütte bulunarak trafik güvenliği konusunda faaliyetlerde bulunmalarını teşvik etmek…

Bu amaçlar doğrultusunda geliştirilen Kurumsal Trafik Güvenliği Deklarasyonu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’nın önderliğinde, 4. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisi’nin 8 Mayıs’taki açılış töreninin ardından, gönüllü kurum ve kuruluşların imzasına açılmıştır. Kurumsal Trafik Güvenliği Deklarasyonu’nu imzalayan kuruluşların, deklarasyon metninde yer alan konular nezdinde yaptıkları çalışmaları, her yıl raporlamaları öngörülmektedir.


İlk aşamada Kurumsal Trafik Güvenliği Deklarasyonu’nu imzalayan kurum ve kuruluşlar:

· Aviva Sigorta
· BP Petrolleri
· Brisa

· Ford Otomotiv
· Goodyear Lastikleri
· Mercedes-Benz Türk
· Michelin Lastikleri
· Pirelli Lastikleri
· Renault
· Shell
· TOF – Tüm Otobüsçüler Federasyonu
· TOFED – Türkiye Otobüsçüler Federasyonu
· Toyota Türkiye
· TÖHOB-Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği Derneği
· TŞOF
· UND – Uluslararası Nakliyeciler Derneği
· Vodafone

Gönüllü her kurum ve kuruluşa açık olan deklarasyonu imzalamak isteyen kurumların, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ile irtibata geçmeleri yeterli olacaktır.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.