“Türkiye, dünya otogaz pazarının zirvesinde”

LPG, CNG ve LNG sektörünü buluşturan Gas Turkey 2013’te İpragaz Prins, Landi ve Evas ile öne çıkarken, İpragaz Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Aratay; güçlü bir şekilde gelişen Türkiye otogaz pazarının dünyanın zirvesinde yer aldığını ve 4-7 kat büyük bir potansiyel barındırdığını belirtti.

Fuarda sergilenen en ileri teknolojili dönüşüm kiti ise tadilatsız montajı ve yüksek performansı ile Prins’in Direct Liquimax sistemi oldu. İpragaz Geliştirme ve İnovasyon Müdürü Birim Akbaba, yüksek teknolojili araçlara uygulanan Direct Liquimax’ın, dünyada ilk ve tek olduğunu belirtti.

LPG sektörünün köklü ve öncü kuruluşu İpragaz, üç markasıyla birden yer aldığı 6. LPG, CNG, LNG Fuarı – Gas Turkey 2013’e yine damgasını vurdu. Otogaz dönüşüm sistemlerinde segmentlerinin liderleri Prins ve Landi ile oto tank üretiminde dünya markası Evas, 28–30 Mart 2013 tarihleri arasında CNR Expo Fuar Alanı’nda düzenlemekte olan Gas Turkey 2013’te tüketiciler ve sektörle buluştu.
Prins, Landi ve Evas’ın son teknolojilerin de sergilendiği “Uluslararası Likit Petrol Gaz, Likit ve Basınçlı Doğalgaz Hizmetleri ve Teknolojileri Fuarı” – LPG, CNG, LNG Fuarı – Gas Turkey 2013’te İpragaz standında açıklamalar yapan İpragaz Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Aratay ve İpragaz Geliştirme ve İnovasyon Müdürü Birim Akbaba, otogaz ve dönüşüm kiti pazarları hakkında çarpıcı bilgiler verdiler.

~“Dünyanın gözü üzerimizde”

Dünya otogaz pazarının zirvesinde Türkiye’nin bulunduğunu belirten Eyüp Aratay, “Dünya otogaz pazarında Türkiye, 3.500.00 adete ulaşan LPG’li araç sayısıyla birinci sırada yer alıyor. Yani dünyadaki LPG’li araçların yaklaşık %15’i Türkiye’de. Diğer bir deyişle Türkiye’deki her 4 araçtan biri LPG’li. Ayrıca Türkiye, 10.000 otogaz istasyonu ile bu alanda da dünya sıralamasında yine ilk sırada bulunuyor. Türkiye, yıllık 2,7 milyon tona yaklaşan otogaz tüketimi ile de dünyada ikinci, Avrupa’da ise birinci sırada yer alıyor. Barındırdığı önemli potansiyel ve güçlü gelişimi ile büyümesini istikrarlı bir şekilde sürdüren Türkiye otogaz pazarı, örnek bir model olarak uluslararası pazarın odağında yer alıyor” dedi.

10 yılda %100 büyüdü, AB hedeflerini geride bıraktı

Türkiye’de otogaz pazarının gelişimine de değinen Aratay, “Türkiye’de 1990’lı yılların başında başlayan otogaz yakıtı kullanımı, bu gün 2,7 ton büyüklüğüne ulaşmıştır. Son on yılda %100 bir büyüme kaydeden otogaz pazarı, LPG sektöründeki payını %35’ten, bugün %70’in üzerine çıkarmıştır. Hızlı gelişimi ile otogaz, Türkiye LPG pazarının en önemli kullanım alanı olarak sektörü, doğalgazın olumsuz etkisinden korumuş, bir anlamda kurtarıcısı olmuştur. Türkiye, otogaz pazarındaki bu güçlü gelişimi ile AB’nin ileriye dönük karbon emisyonlarını azaltma hedeflerini şimdiden yakalamış ve geride bırakmıştır” açıklamasında bulundu.

4-7 kat büyüyecek potansiyel mevcut

Türkiye otomotiv sektörünün ve paralelinde otogaz pazarının barındırdığı potansiyele de değinen İpragaz Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Aratay, “Türkiye’de bin kişi başına düşen araç sayısı 92. Gelişmiş ülkelerde ise çok daha yüksek. Örneğin Avrupa ülkelerinde bin kişi başına düşen araç sayısı 400 ile 700 arasında değişiyor. Dolayısıyla bu fark, Türkiye’nin gerek otomotiv sektörünün, gerek akaryakıt sektörünün ve gerekse bu paralelde otogaz pazarının potansiyelini de ortaya koyuyor. Bu göstergeye göre; otogaz pazarının uzun vadede 4 ile 7 kata kadar büyüyebilecek potansiyeli olduğu öngörülebilir” şeklinde konuştu.

~Dünyada benzinden fazla otogaz satılan tek ülke: Türkiye

Türkiye otogaz pazarının güçlü büyümesinin ardındaki en önemli beş faktörü; “LPG fiyat avantajı”, “LPG tedarik zinciri / otogaz istasyonları yaygınlığı”, “Dönüşüm kiti tedarik zinciri yaygınlığı”, Dönüşüm kitlerindeki zengin ürün ve fiyat alternatifleri” ve “Araç üreticilerinin LPG’li araç üretimi” olarak sıralayan Eyüp Aratay, “Türkiye’nin her noktasına yayılmış 10.000 otogaz istasyonunun yanı sıra yine aynı homojen dağılımla toplam 1.050 adet dönüşüm noktası mevcut. Birbirini destekleyen tüm bu faktörler paralelinde Türkiye otogaz pazarı da güçlü ve istikrarlı bir büyüme kaydediyor. Bugün Türkiye akaryakıt pazarına baktığımızda, %77’lik motorin, %13’lük LPG ve %10’luk benzin dağılımını görüyoruz. Dünyada, benzinden fazla otogaz satılan başka bir ülke yok” dedi.

LPG’li araçlar kapalı otoparklara girebilmeli

Günümüzde LPG dönüşüm kit teknolojisinin çok geliştiğini ve güvenliğin de en üst seviyede olduğuna dikkat çeken Aratay, “O dönemin teknolojisine göre geçmişte alınan LPG’li araçların kapalı otoparklara girişini yasaklayan karar, yeniden revize edilmeli. Eski teknoloji ile dönüştürülen LPG’li araçlar kapsam dışı bırakılıp, yeni teknolojiye sahip araçlar belki de bir pul ile ayrıştırılabilir, periyodik kontrolü sıklaştırılabilir” diyerek, yeni nesil dönüşüm kitleri ile LPG’li araçların kapalı otoparklara girebileceğini belirtti.

GO, yolların en saygın yakıt markası olacak

Türkiye’de otogazın otomotiv yakıtları arasındaki yerine ve önemine bakıldığında; İpragaz gibi LPG konusunda uzmanlaşmış olan bir şirketin akaryakıt pazarında yer almasının da bir gereklilik olduğunu belirten Eyüp Aratay, “Yarattığımız GO markası ile ‘yolların en saygın yakıt istasyonu olmak’ hedefi ile akaryakıt sektörüne girdik. Misyonumuz ise saygı çerçevesinde 4 temel üzerinde; ‘İnsana Saygı’, ‘Geleceğe Saygı’, ‘Araca Saygı’ ve ‘Yasalara Saygı’ üzerine kurulu. Sistemimizi ise “BaDo” – Bayi Dostu olarak belirledik” diyerek, GO istasyonlarında tüm müşterilere eşit ve yüksek standartlarda hizmet vereceklerini söyledi.

~“250 milyon araca – 4 milyar litre otogaz sattık”

İpragaz olarak, 1996 yılında Türkiye’de ilk resmi belgeli istasyonunun Bursa’da kurulmasından bu yana yaklaşık 250 milyon araca denk gelen toplam 4 milyar litrenin üstünde LPG satışı gerçekleştirdiklerini de belirten Aratay, “İpragaz, %12’lik pazar payı ile LPG sektöründe sürdürdüğü zirve yarışını, otogaz pazarında da sürdürmektedir. Bugün çatısı altındaki İpragaz, Bizimgaz ve Exengaz markalarıyla birlikte 1.071 lisanslı toplam bayisi ile Türkiye’nin en büyük üçüncü dağıtım zinciri olarak, 81 ilinde otogaz hizmeti sunuyoruz” dedi.

350 milyon TL’lik dönüşüm kiti pazarı

Türkiye’de yıllık yaklaşık 300.000 adetlere ve yaklaşık 350 milyon TL’lik bir büyüklüğe ulaşan LPG dönüşüm kiti pazarına dikkat çeken İpragaz Geliştirme ve İnovasyon Müdürü Birim Akbaba ise “Bu gün Türkiye LPG Dönüşüm Kiti pazarında, 30’un üzerinde marka bulunuyor. Üst, orta ve alt olmak üzere üç segmentten oluşan LPG dönüşüm kiti pazarında ise; dünyanın en önemli iki markası olan, Hollanda menşeili Prins ve İtalyan üretimi Landi ile yer alıyoruz. Prins ile üst, Landi ile de orta segmentte yer aldığımız LPG dönüşüm kiti pazarında, ayrıca yine alanında dünya markası olan firmamız Evas ile oto tank üretiminde de bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

Dünyada devrim yaratan dönüşüm sistemi: Prins Direct Liquimax

Yüksek teknolojisi ve pazar payı ile dünyada ilk sıralarda yer alan Hollanda merkezli Prins’in, özellikle üst segment ve premium marka araç sahiplerine yönelik LPG çözümleri ile öne çıktığını belirten Birim Akbaba, “25 yıllık geçmişe sahip 52 ülkede hizmet veren Prins, gerçekten de üst segment ve ileri teknolojili araçlarda adeta rakipsiz bir marka. Bazı otomotiv markalarının kimi modellerinde, sadece Prins dönüşüm sistemleri kullanılabiliyor. İpragaz güvencesiyle Türkiye pazarında da önemli bir gelişim gösteren Prins, yaygın bayi yapısı ile her geçen gün satışlarını ve pazar payını arttırıyor. Ayrıca Prins’in otogaz dönüşüm sektöründe devrim yaratan Direct Liquimax sistemini de Türkiye’de uyguluyoruz. Direct Liquimax sistemi, eşsiz Prins kalitesinin yanı sıra motor üzerinde hiçbir tadilat gerektirmemesi ve sunduğu yüksek performans ile dikkat çekiyor” açıklamasında bulundu.

~Dönüşüm kit sistemlerinde yüksek kalite, uygun fiyat: Landi

5 kıtada, 50 ülkede LPG otogaz çözümleri konusunda ilk akla gelen markalar arasında yer alan Landi’nin de Türkiye distribütörü olduklarını belirten İpragaz Geliştirme ve İnovasyon Müdürü Birim Akbaba, “İtalyan teknolojisi ile üretilen Landi, en üst kalitedeki otogaz dönüşüm çözümlerini, uygun fiyatlarla geliştirmesi ile öne çıkıyor. Henüz geçtiğimiz yıl Türkiye pazarına girmesine karşın, yaygın servis ağı ile önemli bir ilgi ve talep görüyor. Gelişen Türkiye dönüşüm kiti pazarında Landi de, yakaladığı başarılı ve istikrarlı satış grafiği ile segmentindeki önemli markalar arasında yer alıyor” dedi.

LPG tüpü ve oto tank üretiminde Türkiye’nin dünya markası: Evas

LPG sektöründe 50 yıllık köklü bir tecrübeye sahip Evas’ın da, gerek teknoloji ve kalite, gerekse pazar payı açısından dünyada ilk sıralarda yer aldığına dikkat çeken Birim Akbaba, “Evas, kurulduğu günden bu yana 40 milyon adetin üzerinde LPG tüp ve tank üretimi gerçekleştirdi. Evas bugün, üretim, test ve denetleme tesislerinde, 2 milyon adetin üzerinde yıllık kapasiteye sahip. Evas, ileri teknoloji ve zengin alternatiflerle ürettiği LPG tüp ve oto tanklarını, 5 kıtada 48 ülkeye ihraç ediyor. Yüksek standartlardaki kalitesi, ürün çeşitliliği ve üretim kabiliyeti ile Evas, gerek Türkiye’de gerekse dünya pazarında ilk tercih edilen markalar arasında yer alıyor” açıklamasında bulundu.

Prins, Landi ve Evas aynı stantta buluştu

Yeşilköy’deki CNR Expo Fuar Merkezi’nde, 28 – 30 Mart 2013 tarihleri arasında düzenlenen GAS Turkey 2013 Fuarı’nda Prins, Landi ve Evas’ın sergilendiği 1. Hol E01 numaralı stant, fuar süresince 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecektir.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.