Uzun Menzilli İlk Elektrikli Otomobil

Chevrolet Volt’un, elektrik şarj ünitesi (pil) 8yıl/160.000 km garantilidir. Chevrolet Volt, elektrikle 60 km yaparak, en uzun mesafeli menzili alırken, toplamda 500 km’lik mesafeye ulaşabilmektedir.

Otomotiv sektörünün uzun menzilli ilk elektrikli otomobili Chevrolet Volt için Chevrolet’nin ABD’deki bayileri sipariş almaya başladılar. İlk aşamada 6 ABD eyaletinde ve ülkenin başkenti Washington’da pazara sunulan Chevrolet Volt, 2011 yılının son çeyreğinde Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa ülkeleri ve Çin’de de ABD’yi takiben pazara sunulacak.
 
ABD’de 41.000 USD’den satışa sunulan Chevrolet Volt, uzun menzilli elektrikli otomobil segmentinde yer alırken; hem elektrik, hem de benzinle gidebilen elektrikli yakıt sistemine sahip ve  emisyonsuz sürüşe olanak sağlıyor.

Chevrolet Volt, hali hazırda piyasada bulunan diğer elektrikli veya hibrit araçlardan farklı bir sisteme sahiptir. Volt 16 kWh lityum iyon aküsünde depoladığı elektrik enerjisini kullanarak 60 kilometreye kadar (MVEG) mesafe kat edebilmektedir. Akünün enerjisi tükendiği zaman, bir tümleşik alternatör devreye girerek elektrikli tahrik ünitesini enerji ile beslemek için elektrik sağlar ve aynı zamanda aküyü şarjlı tutar. Bu özellik Chevrolet Volt’un menzilini 500 kilometrenin üzerine çıkarmaktadır.  Chevrolet Volt 230V’luk şehir cereyanına veya herhangi bir elektrik çıkışına bağlanarak şarj edilebilir. ~Chevrolet Volt’un yuvarlak ve çıkıntısız ön gösterge paneli, konik köşeler ve ızgara havanın kolayca araç etrafında hareket ettirilmesini sağlayacak şekilde tasarlandı. Arkadaki, keskin köşeler ve dikkatlice tasarlanmış spoyler havanın çabuk bir şekilde akmasına ve kaymasına imkan vermektedir. Ön cam ve arka cam üzerindeki sert eğim türbülansı ve direnci düşürmeye destek olur.

İç mekanda, Chevrolet Volt müşterilerin bir sedan gövde tipi otomobilden bekleyecekleri geniş ve ferah alan, konfor ve güvenlik özelliklerini sunmakta ve yenilikçi  tasarıma sahip renkli iç mekan , aydınlatma ve döşeme seçenekleri sunmaktadır. Bunun yanı sıra iki bilgi ekranı ve dokunmatik bilgi, eğlence ve müzik sistemi Chevrolet Volt’un diğer yenilikleri arasındadır.

Chevrolet Volt, diğer Chevrolet modellerinde de olduğu gibi geleneği bozmadı. Bir dizi güvenlik önlemleri içinde  8 havayastığı (ön,yan,diz ve perde), ESC ve TC standart olarak sunuluyor. Volt’un yüksek dayanımlı çelik güvenlik barları ise güvenliğin önemini vurgulayan diğer bir unsurdur.

Not: Basın bülteninden
derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.