Volvo V60 Plug-in Hybrid

Sadece bir düğmeye basarak kullanmak istediğiniz otomobili seçebilirsiniz:

• 50 kilometre menzilli bir elektrikli otomobil.

• Ortalama karbondioksit emisyonu 49 g/km olan son derece verimli bir hibrid otomobil.

• Toplam 215 + 70 HP ve 440 + 200 Nm tork üreten, 100 km/s hıza sadece 6.9 saniyede ulaşan, sürüş keyif yüksek ve güçlü bir otomobil.
Sizlere, dünyanın ilk dizel plug-in hibrid otomobilini tanıtmak istiyoruz. Volvo V60 Plug-in Hybrid, 2012’den itibaren tüm dünyadaki Volvo yetkili satıcılarında olacak…

Volvo Cars Başkanı ve CEO’su Stefan Jacoby, “İkinci nesil hibrid modelimiz; karbondioksit emisyonu son derece düşük, sürüş keyfi yüksek bir otomobil isteyen tavizsiz alıcılar için mükemmel bir seçim,” diyor ve şunları ekliyor:
“Bu teknoloji halen geliştirme ve test aşamasında. Ancak, mevcut haliyle bile bu otomobil, plug-in hibridler önümüzdeki yıl yetkili satıcılarda satışa sunulduğunda, müşterilerimizin neler bekleyebileceğini açık bir şekilde gösteriyor.”
V60 Plug-in Hybrid’in ön tekerlerleri, 215 HP ve 440 Nm maksimum tork üreten, beş silindirli 2.4 litre D5 turbo dizel bir motorla tahrik edilecek.
Arka aksta ise 12 kWs lityum iyon batarya sistemiyle 70 HP güç üreten bir elektrikli motor olan ERAD (Electric Rear Axle Drive – Elektrikli Arka Aks Tahriki) bulunuyor. V60 Plug-in Hybrid, altı ileri oranlı otomatik bir şanzımana sahip.
Sürücü, otomobili kullanacağı modu, orta konsolda yer alan üç düğme aracılığıyla seçiyor: Pure (sadece elektrik), Hybrid (hibrid) ve Power (dizel). Dizel ve elektrik enerjisi arasındaki etkileşim bir kontrol sistemiyle düzenleniyor.
Stefan Jacoby, “Gerçek otomobil sevdalılarının yeşil düşünmesini sağlamak için onlara düşük karbon emisyonuyla ~sürüş fırsatını, gerçek sürüş zevkini artıran adrenalini ellerinden almadan sunmak zorundasınız. V60 Plug-in Hybrid, gerçek bir sports wagon otomobilin sahip olduğu geleneksel özelliklerin hepsine sahip. Biz, öncü teknolojimizi kullanarak, sürücüye sıfır emisyon, yüksek etkinlikli hibrid veya tam performans arasında seçim yapma şansı vermek suretiyle bu özelliklere biraz lezzet kattık. Size en uygun olan modu seçin,” diyor.

Volvo V60 Plug-in Hybrid

Volvo Cars, 2011 Cenevre Otomobil Fuarı’nda V60 Plug-in Hybrid’i sergiliyor. V60 Plug-in, 50 g/km’nin altında karbondioksit emisyonu ve 1.9 lt/100 km yakıt tüketimi ile üretim aşamasına çok yakın bir otomobil.

2012’de piyasaya sürülecek olan V60 Plug-in Hybrid, Volvo Cars ile İsveçli enerji şirketi Vattenfall arasındaki yakın işbirliğinin bir sonucu.

Volvo Cars’ın Başkanı Stefan Jacoby, “Hiçbir sektör ya da kuruluş, iklim değişimi sorununun üstesinden tek başına gelemez. Karbondioksit emisyonunu azaltan otomobiller geliştirmek Volvo’nun misyonudur ama sürdürülebilir bir gelecek bütün ilgililerin ortak çabaları ile yaratılmalıdır. Bu proje, farklı alanlarda uzman olanların arasındaki işbirliğinin bizi karbondioksit emisyonu açısından zayıf ürünlerden kurtararak, iyi düşünülmüş ve çevresel anlamda akıllı bir yaşam tarzına bir adım daha yaklaştırdığını gösteriyor.”

Volvo Cars ile Vattenfall, Ocak 2007’de plug-in teknolojisini test etmek ve geliştirmek amacıyla bir ~endüstriyel işbirliği başlattılar. Bu sınırlar aşan girişim bir ortak girişim olan V2 Plug-in-Hybrid Vehicle Partnership şirketinin kurulmasıyla sonuçlandı.

Volvo V60 Plug-in Hybrid

Volvo Car Corporation ile Vattenfall arasındaki yakın işbirliğinin sonucu olan Volvo V60 Plug-in Hybrid, sadece dizel yakıt gücüyle, dizel-elektrik hibrid olarak ya da sadece elektrik enerjisiyle kullanılabiliyor ve başka hiçbir üretici halen bu teknolojiye sahip değil.

2012’de piyasaya sürülecek olan V60 Plug-in Hybrid, Volvo Cars ile enerji şirketi Vattenfall arasındaki yakın işbirliğinin bir sonucu.

Vattenfall’un Başkanı ve CEO’su Øystein Løseth “İki şirketin inovasyon gücü ve lider teknolojik uzmanlığından yararlanarak otomotiv dünyasında eşi benzeri olmayan bu otomobili yaratmayı başardık. Vattenfall ve Volvo Cars’ın iklim sorunları ve toplumların petrole bağımlılığının üstesinden gelecek ulaşım çözümlerinin arkasında yer alan iki önemli güç oldukları gerçeği beni gururlandırıyor. Plug-in Hybird, Vattenfall’un yenilenebilir elektriği sayesinde, çevresel etki ve yerel emisyonları en aza indirerek kullanılabilecek. Bu projenin sonucu, otomobillerin geleceğinin elektrifikasyonda olduğunun altını çiziyor,” diyor.
Volvo Cars’ın Başkanı Stefan Jacoby’nin görüşleri de aynı doğrultuda:

“Hiçbir sektör ya da kuruluş iklim değişimi sorununun üstesinden tek başına gelemez. Karbondioksit emisyonunu azaltan otomobiller geliştirmek Volvo’nun misyonudur ama sürdürülebilir bir gelecek bütün ilgililerin ortak çabaları ile yaratılmalıdır. Bu proje, farklı alanlarda uzman olanların arasındaki işbirliğinin bizi karbondioksit emisyonu açısından zayıf ürünlerden kurtararak iyi düşünülmüş ve çevresel anlamda akıllı bir yaşam tarzına bir adım daha yaklaştırdığını gösteriyor.”

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.