Volvo V60’a çarpışma testinden beş yıldız

Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Programı (EuroNCAP) tarafından gerçekleştirilen çarpışma testlerinin son turunun ardından yapılan açıklamayla, otomobil satın alanlara bir aracın çarpışma güvenliği performansına ilişkin bağımsız bir değerlendirme sunulması amaçlanıyor.

Tüm Volvo V60 ve S60 modellerinin standart güvenlik donanımında; DSTC (dinamik denge ve çekiş gücü Kontrolü), iki aşamalı sürücü ve yolcu hava yastıkları, SIPS (yan darbe koruma sistemi), IC (hava perdesi) ve acil fren desteğine sahip ABS frenler mevcuttur. Ayrıca, serideki tüm modellerde ‘City Safety – Şehirde Güvenlik’ özelliği (30 km/s’ye kadar olan hızlarda, öndeki otomobille bir çarpışma olacağını algılarsa ve sürücü tepki vermediyse, aracı durma noktasına getirmek için frenleri otomatik olarak devreye sokarak arkadan çarpmayı azaltabilen ya da tamamen önleyebilen ödüllü teknoloji) standart olarak bulunur.

Volvo V60 ve S60 modellerinde dünyada bir ilk olan ‘yaya algılama’ teknolojisi de standart donanımda yer alır. Sistem, otomobilin ön kısmına monte edilen radar ve bir adet kamerayı kullanarak, otomobilin önünde hareket eden yayaları kontrol ediyor ve ani bir çarpışma algıladığında sürücünün otomobili durdurmak yönünde hamle yapmaması durumunda otomatik olarak fren yapıyor.

Volvo V60’ın EuroCAP çarpışma testinden aldığı tüm sonuçlar:

Genel skor: 5 yıldız
Yetişkin yolcu koruma: % 94
Çocuk yolcu koruma: % 82
Yaya koruma: % 64
Güvenlik desteği derecesi: % 100

“Çarpışma testinin son tur sonuçları Volvo için harika bir haber ve otomobillerimizin güvenliğini en iyi hale getirme yönünde süren taahhüdümüzü gösteriyor” diyen Volvo Car Türkiye Genel Müdürü Torben Eckardt, sözlerine şöyle devam etti: “Sonuç olarak, Volvo’lar sürücü ve yolcular esas alınarak tasarlanıyor. Bu yüzden de insanların otomobillerimizde yolculuk ederken mümkün olduğunca iyi korunmasını sağlamak için araştırma, geliştirme ve testlerimizde yapabileceğimizin en iyisine ulaşmayı hedefliyoruz. Bu, 2020 yılı itibarıyla bir Volvo’nun içinde hiç kimsenin ölmeyeceği ya da ciddi şekilde yaralanmayacağı bir geleceği hedefleyen ‘2020 Vizyonu’muzun son adımı…”

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.