Volvo’dan otomobil güvenliğinde bir başka dünya ilki

External Vehicle Protection – Araç Gövdesi Koruma sistemi, mevcut hava yastığı sistemleriyle benzer malzemeden üretilmiş bir balondan oluşuyor. Bu balon, vakumla çekilerek katlanıyor ve otomobilin tavanına yerleştirilen küçük bir bölmede gizleniyor. Balon, bir başka otomobil ya da yol kenarındaki bir nesneyle kaçınılmaz bir çarpışma halinde ve hatta suyla kaplı bir zemine yaklaşırken bile göz açıp kapayıncaya kadar açılıyor.

Otomobili tamamen saran Araç Gövdesi Koruma sistemi, çarpışma sonucu oluşacak hasar ve yaralanmaları minimuma indiriyor.

Volvo Cars’ın birçok devrim ve dünya ilkleriyle örneklenen, otomobil güvenlik araştırmaları ve yenilikleriyle dolu köklü bir geçmişi vardır. Volvo Cars, yeni ve devrimci Araç Gövdesi Koruma çözümüyle bu mirası bir sonraki seviyeye taşıyor.

“Yıllardır, araçlarımızın güvenliği nasıl daha fazla artırabiliriz diye çalışıyoruz ve hava yastıkları bu yolculukta önemli bir rol oynamıştır,” diyor Volvo Cars Güvenlik Merkezi, Güvenlik Kıdemli Teknik Danışmanı Thomas Broberg ve ekliyor: “Bu yeni güvenlik özelliği, “Design Around You – Sizden ilham alınarak tasarlandı” marka felsefesinin somut halidir. Tüm yaptığımız bu felsefenin aslına tamamen uygun bir yaklaşım ele almaktı. Otomobilin içinde hava yastığı benzeri güvenlik sistemleri için yen, bölgeler aramak yerine kendimize şu soruyu sorduk: Neden hava yastığına benzer bir çözüm otomobilin tamamını kapsamasın?”

Gelinen noktada, Araç Gövdesi Koruma sistemi hâlâ test aşamasında ama Volvo Cars, sistemin gelecek nesil Volvo otomobillerine nasıl uyarlanabileceğini araştırıyor.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.