“508 nisan sonunda geliyor”

Türkiye otomobil sektörü tüm dünyanın ilgisini çekecek kadar hızlı bir büyüme içinde. Herhangi bir kriz ya da döviz kurunda yaşanacak ani bir değişiklik gibi, dümeni farklı yöne kırmamıza neden olacak durumların olmaması durumunda satış rakamlarının daha da yükseklere çıkması bekleniyor. Avrupalı üreticilerin iştahını kabartan bir pazar olanTürkiye’de Peugeot, yeni modelleri ve sahip olduğu ürün gamı ile büyüyen pazardan kendisine düşen payı artırmanın hesaplarını yapıyor. Bizlerde bu hafta Peugeot Türkiye Genel Müdürü Jean Pierre Vieux ile Fransız otomobil üreticisinin Türkiye’deki yeniliklerini, elektrikli araçlara bakışını ve sahip oldukları ürün gamı ile hedeflerini konuştuk.

Auto SHOW: Öncelikle geride bıraktığımız fuardan biraz söz eder misiniz? Nasıldı, ne gibi gelişmeler dikkatinizi çekti?
Jean Pierre Vieux: Fuarda bu yıl müşteri beklentilerinin yanı sıra, çevreyi korumaya yönelik olarak yapılan çalışmaların ne kadar hızlı olduğunu görme fırsatı bulduk. Bu fuar Türkiye’de faaliyet gösteren otomobil markalarının da ne kadar dinamik olduklarını ortaya koyma imkanı tanıdı. Peugeot, ikisi konsept biri ralli otomobili olmak üzere toplam 27 araç sergilediği Auto Show 2010’da yeni marka kimliğini somut şekilde gözler önüne serdi. ~AS: Peki Türkiye’de otomobil pazarını nasıl görüyorsunuz? Bu bağlamda Peugeot nerede yer almayı hedefliyor?
JPV: 2010 yılı toplamında pazarın 700 bin seviyesinde gerçekleşeceği öngörülürse, yükselişin sevindirici olduğunu, firmaların tamamının geleceğe daha büyük bir umutla baktığını görüyoruz. Fuarın da yılın son aylarında düzenlenmesi de olumlu. Fuar, mutlaka markamızı olduğu kadar sektörde yer alan tüm markaları da yılın son ayları açısından olumlu yönde etkileyecektir.

AS: Peki sizin en önemli silahlarınızdan biri olacak gibi görünenve sizlerin de büyük bir önem verdiği 508 ülkemiz yollarına ne zaman çıkacak? Fiyat ya da konumlandırma hakkında bir bilgi verir misiniz?
JPV: 508 bizler için gerçekten de çok önemli bir model. Peugeot kalitesini açık bir şekilde gözler önüne serdiğimiz modelimiz Paris Fuarı’nda yapılan tanıtımının hemen ardından İstanbul’da da fuarın yıldızlarından biri oldu. Bu yeni büyük aile modelimiz ile çok iddialı bir sektöre giriş yapacağımızı belirtmek isterim. 508 ile ilgili planlarımızı oluşturduk. Buna göre 508’in Türkiye’de satışa çıkma tarihi olarak nisan ayının sonu ya da mayıs ayının başını düşünüyoruz. Bu modeli rekabet gücü yüksek bir satış fiyatı ile yollara çıkarmayı planlıyoruz.~AS: Bu modelin karşısında kimleri görüyorsunuz? Rakipleri hangi modeller olacaktır?
JPV: 508 modeli bilindiği gibi gözler önüne ilk çıktığı andan itibaren büyük bir ilgi gördü. Kalite seviyesi, tasarımı, yaşam alanının konforu gibi özellikleri ile ön plana çıkan 508’in rakipleri olarak öncelikli olarak Passat modelini görüyoruz. Bunun yanında Insigniada önemli rakiplerimiz arasında yer alacak. Laguna gibi modellerinse üzerinde yer aldığımızı düşünüyorum. Fiyat politikasında kendimize rakip olarak gördüğümüz modelleri baz alacağız ve onlara göre bir etiket politikası izleyeceğiz. Elbette Passat başta olmak üzere onlardan daha uygun bir fiyata Türkiye yollarında satışa çıkmayı planlıyoruz.

AS: 508’in kalbini oluşturacak motor seçenekleri neler olacak?
JPV: Öncelikli olarak 1.6 lt hacminde motorlara ağırlık vereceğiz. Hem dizel hem de 1.6 lt benzinli motor seçeneklerini 508 modelinde Türkiye yollarına çıkaracağız. Güçlü ve düşük hacimli motor seçeneklerimizle Türk halkının beklentilerine tam olarak cevap vereceğimizi düşünüyorum.

AS: Peki bu modelin ortaya çıkması ile birlikte gerek ülkemizde, gerekse tüm dünyada büyük bir ilgi gören 407 modelinizin durumu ne olacak?
JPV: 407 bizim ürün gamımız içinde her zaman çok önemli bir model oldu. Tasarım ve kalite seviyesi ile Peugeot markasının özelliklerini tam olarak yansıtan 407, büyük bir ilgi gördü. Halen tasarımı ile öncü modellerden biri olan 407 yerini 508 modelimize devretmeye hazırlanıyor. Yaptığımız planlamalara göre 407’nin satışı aralık ayının sonundan itibaren sona eriyor. 407’nin bundan sonrasında da satışta olmayacağını belirtmek isterim. ~AS: Son olarak yüzde yüz elektrikli ya da hibrid araçlarınızın geleceğinden de biraz söz eder misiniz? Bu tip araçlarınızı ülkemiz yollarında ne zaman görmeye başlayacağız?
JPV: Yüzde yüz elektrikli ya da hibrid araçlarımız açısından açıkçası devletten destek bekliyoruz. Bu tip araçlar bilindiği gibi ekonomik tüketim sunmalarının yanında çevre dostu olmaları ile de bir an önce hayata geçirilmesi gereken araçlar olarak ön plana çıkıyor. Bizler, devletin bize vereceği destekle yolumuzu belirleyip, bu yönde hızla ilerlemek istiyoruz. Peugeot olarak, günümüzün çevre ve ulaşım sorunlarına yüzde 100 elektrikli, yüzde 100 gerçek otomobil iOn ve dünyanın ilk dizel hibrid modeli 3008 HYbrid4 ile somut cevaplar sunuyoruz. BB1 isimli elektrikli konsept araç, otomobilin sınırlarını genişletiyor ve Peugeot’nun modern, etkin ve fark yaratan yeni ulaşım yaklaşımı ortaya konuyor.

Murat TOSUN


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.