AkzoNobel, toz boyalarla dünya otomotiv sektörü

Dünyanın en büyük küresel boya ve cephe kaplama şirketi AkzoNobel’in renk verdiği ve Cannes SURCAR 2011 Kongresi’nde tanıtılan Citroën DS4, gövdesi mat siyah pütürlü toz boya ile boyanmış Avrupa’nın ilk binek aracı olma özelliğini taşıyor. Citroën DS4’ün bağlı bulunduğu PSA PEUGEOT CITROËN grubu ile yapılan ilk denemeler neticesinde Interpon A 5000 serisi ürünü uygulanılarak üretilen model ve yeni boya teknolojisi PSA Peugeot Citroën tarafından Cannes’da tanıtılmaya değer görüldü.

Global Otomotiv Pazarlama Müdürü Marie Cécile Dekker yeni teknolojiyi, “Bu bizim gurur duyduğumuz ve toz boyayı bir adım ileriye taşıyan büyük bir gelişme” olarak değerlendiriyor ve ekliyor: “Geçmişte, toz boya temel olarak jant ve trim alanları gibi otomotiv parçaları üzerinde uygulanır, otomotiv sektörünün gereklilikleri olan estetik değer ve yüksek performans gibi özellikleri sağlardı. Şimdi ise araç gövdesinin tasarım özelliklerini geliştiren, yenilikçi, eşsiz ve ilginç farklılaştırmalar sunan siyah mat pütürlü gibi yepyeni yüzeyler önerebiliyoruz. Bu tarz dizayn konseptleri sınırları zorlarken, otomotiv dünyasındaki tasarım ekiplerine ilham kaynağı oluyor.”

AkzoNobel’den otomotive özel çevreci, kaliteli ve ekonomik boya çözümleri

Gövde boya alternatifi olarak toz boya, karbon ayak izi ve maliyetlerini teknik kalite ve performanslarından ödün vermeden düşürmeyi hedefleyen otomotiv üreticileri için yeni bir çağın başlangıcını oluşturuyor. AkzoNobel Interpon otomotiv boyaları, sektörde yaş boyalara güçlü bir alternatif sunuyor. Tek kat toz boya sistemi, süreç adımlarını azaltırken, enerji tüketiminde de ciddi düşüşler gerçekleştiriyor.

Akzo Nobel Satış Müdürü Kevin Hales “Otomotivde toz boyanın son kat olarak kullanımının ilk örneği bu değil. Yıllardır ticari ve binek araçları boyuyor ve güvenilir gelişmeler kaydediyoruz. Ürünü ve uygulama tekniklerini geliştirmek için yoğun bir emek harcanırken, ürünün çok yüksek kalite beklentilerini karşılandığından ve Avrupa binek araç sektörü için uygun olduğundan emin olabilmek adına PSA Peugeot Citroën grubu ile yakın çalışma içerisindeydik” dedi.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.