Antremanlı Otomobil Yetkili Satıcıları Türkiye’de

7 milyar Dolarlık yatırımla 100 bin kişiye istihdam sağlayan ve bir sivil toplum kuruluşu olarak ön plana çıkan OYDER’in 8. Bölge Diyalog toplantısı Eskişehir’de gerçekleştirildi. Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu’nun da şeref konuğu olarak katıldığı toplantıda Türkiye’deki en legal sektörün otomotiv olduğunu belirten OYDER Başkanı H. Şükrü Ilısal, Türkiye’nin istihdam sağlayan önemli sivil toplum örgütlerinden biri olarak kriz ve risklere karşı aynı zamanda dünyanın en antremanlı
otomobil yetkili satıcıları olduklarını vurguladı. OYDER Başkanı H. Şükrü Ilısal; “Avrupa ülkelerinin borç stoku ve bütçe açıkları ekonomik risk ve kriz ortamı algısını ateşledi. 2008-2009’dan beri devam eden ve tüm dünyayı saran inişli çıkışlı süreç halen devam ediyor. Yetkili satıcılık mesleği, satışta ve satış sonrasında karlılık azalsa da üyelerimiz yüzde yüz yerli sermaye yapısı ile ayakta kalmaya ve toplamda 500 bin kişiye ekmek kapısı olmaya devam ediyor” dedi.

Son bir sene içerisinde OYDER olarak İzmir’den Adana’ya, Antalya’dan Trabzon’a sekiz bölge toplantısı düzenlediklerini ve yetkili satıcılarla yakın iletişime geçtiklerini belirten Ilısal, “Ekonomik politikalarıyla istikrarlı bir süreç içinde yoluna devam eden Türkiye, 14-60 yaş arasındaki % 64’lük nüfus yoğunluğu, düşen işsizlik ve artan tüketici güveni ile satın alma paritesi olarak dünyanın en büyük 16’ncı büyük ekonomisi konumuna gelmiştir. Otomotiv anlamında ise 17,4 milyar Dolarlık ihracat ve 390 milyon Dolar dış ticaret fazlası ile Türkiye’nin lokomotif sektörüyüz. OYDER çatısı altında takım olmanın önemini otomotiv yetkili satıcıları olarak global bir araştırma yaptığımızda daha net biçimde görürken, kendimizi daha şanslı hissediyoruz. Böylesi bir dönemde tüm yetkili satıcıların ayaklarını yere daha sağlam bastıracak, olası ve mevcut ekonomik sarsıntıların etkilerine karşı sağlam durmasını sağlayacak çözümler için çalışıyoruz. Rekabet hukuku çerçevesinde üyemiz olan tüm yetkili satıcılara birleşmeyi, devretmeyi, tamamen yok olmak yerine zamanında geri çekilerek ayakta kalmanın yollarını öneriyoruz ” açıklamasını yaptı.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.