Berlin’de teknoloji şovu

Mini’ye web radyosu
Müzik artık internette. İnternet üzerinden müzik yayını yapan Aupeo firması, IFA’da, sadece Mini’ye özel 4 müzik kanalının tanıtımını yaptı. Mini Connected sistemini satın alan (iPhone ile çalışıyor) Mini sahipleri,www.aupeo.com adresi üzerinden en sevdikleri müzikleri otomobillerinde dinleyebiliyor. Kanal adları ve temaları şöyle: Indie-Pop için Mini Space, güncel hitler için Mini United, salon müziği için Mini International ve rock için Mini Cross. Mini Connected sistemi için 250 Euro, internet üzerinden data transferi içinse belli bir aylık ücret ödemek gerekiyor.

Doğru şeritte kalmanıza yardımcı oluyor
Yardımcı sistemler kazaları azaltıyor mu? Avrupa Birliği’ne göre bu sorunun cevabı evet. Bu nedenle 2013’ten itibaren yeni kamyon ve otobüslerde şerit takip asistanı mecburi olacak. Hagenuk firmasının IFA’da sergilediği SA 100 adlı sistem bu asistanlardan biri. Ön cama monte edilen bu ka-mera, yolu izliyor ve sürücüyü şerit dışına çıktığında sesli olarak uyarıyor. Bunun dışında kamera görüntüleri, panik fren yapıldığı anda görüntüleri hafızasına kayıt ederek bir tür kara kutu gibi çalışıyor. Sistemin fiyatı 349 Euro olarak açıklandı. ~Sürücüsünü algılayan navigasyon
Garmin’in yeni navigasyon sistemleri sürücünün araç kullanma karakterini algılayarak, sık kullandığı rotaları optimize edebiliyor. Bunun için sistemler, saat ve kullanıcı topluluğu tarafından iletilen trafik bilgilerini de değerlendiriyor. Diğer bir özellik ise, kavşaklarda gidilmesi gereken yönün görsel gerçeklikle gösterilmesi.

Etkili navigasyon
TomTom’un yeni NaviGo Live1000 sistemi, en az sıkışıklıkla karşılaşmanızı ve en hızlı rotayı bulmanızı garanti ediyor. Üreticinin açıklamasına göre sistem, IQ-Routes ve HD-Traffic tekniklerini birlikte birleştiren bir algoritma kullanarak, her zaman en uygun rotayı hesaplıyor. Hem de gerçek zamanlı olarak. Yeni dokunmatik ekran ise daha rahat bir kullanım sağlıyor. Fiyat konusunda henüz bir açıklama yok.

Modern klasikler
San Francisco 310 adlı MP3’lü radyo ile Blaupunkt, klasik çizgisine sadık kalmaya devam ediyor. Çevirmeli ayar düğmesinin üzerinde beliren mavi renkli marka amblemi oldukça şık bir görünüm yaratıyor. DIN standardındaki radyonun teknik özellikleri ise şöyle: iPod ve iPhone kontrolü; SD kart yuvası; USB bağlantısı; uzaktan kumanda, navigasyon ve telefon bağlantıları. ~Fiyat: Yaklaşık 200 Euro. Double-DIN ebatlı müzik sistemi trendine navigasyonlu radyo sistemi New York 800 ile Blau-punkt da uydu. Navigasyon ve multimedya birimleri 6.2 inçlik dokunmatik monitör üzerinden kontrol ediliyor. Bluetooth’lu cep telefonu araç kitine sahip olan sistemde geri görüş kamerası bağlantısı da bulunuyor. Diğer teknik özellikler: DVD oynatıcı, SD kart yuvası, USP ve AUX bağlantısı. Fiyat: 1000 Euro.

Neredeyse fabrikasyon radyo gibi
Kenwood’un DNX520VBT modeli, Seat, Skoda ve VW modellerinin kokpitlerine tam olarak oturuyor ve fabrikasyon standart radyo gibi görünüyor. Müzik çalabilen, DVD’den film oynatabilen ve görüntüyü arkadaki ilave ekranlara gönderebilen sistemin Almanya fiyatı ise 1300 Euro. DVB-T tuner’ı KTC-D600E’yi, DNX5620VBT veya diğer TV özellikli oto eğlence sistemleri üzerinden kontrol edebilmek mümkün. Filmleri MPEG4 formatında oynatan sistemde, ödemeli TV bağlantısı da bulunuyor. Fiyat ise henüz belli değil.

Yeni iPhone uygulamaları

mtrip-Cityguides uygulaması ile iPhone veya iPod Touch ile yolculuk ve rota planlaması yapabiliyorsunuz. Bunun için programa, ilgi alanlarınızı girmeniz yeterli. Bunun ardından uygulama, tarzınıza en uygun rotaları ve POI’leri (ilgi noktaları) belirliyor ve opsiyonel olarak iPhone kamerasıyla kaydedilen çevre fotoğraflarını da gösteriyor. ~Uygulama şu anda, Amsterdam, Barcelona, Berlin, Chicago, Londra, New York, Paris, Roma ve San Fransisco’da çalışıyor. Falk Navigator uygulaması ise artık yeni iPhone’da da çalışıyor ve artık trafik sıkışıklığı raporlarını eş zamanlı olarak gösteriyor. Ülke haritası için 15 Euro, Avrupa haritası için ise 48 Euro talep ediliyor.

Etkili navigasyon
TomTom’un yeni NaviGo Live 1000 sistemi, en az sıkışıklıkla karşılaşmanızı ve en hızlı rotayı bulmanızı garanti ediyor. Üreticinin açıklamasına göre sistem, IQ Routes ve HD-Traffic tekniklerini birlikte birleştiren bir algoritma kullanarak, her zaman en uygun rotayı hesaplıyor. Hem de gerçek zamanlı olarak. Yeni dokunmatik ekran ise daha rahat bir kullanım sağlıyor. Fiyat konusunda henüz bir açıklama yok.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.