Brisa, 9. Geleneksel Suru Raku Konferansı’nı gerçekleştirdi

İzmit fabrikasında gerçekleşen 9.Suru Raku Konferansı’nda standardizasyonun Brisa bünyesindeki iş mükemmelliğinde ne kadar büyük bir rol oynadığına değinildi. Kaliteli çıktı üretmek için operasyonel süreçlerin tamamında kesintisiz olarak standartlara uyulması gerektiğini vurgulayan bir felsefe olan Suru-Raku, Brisa bünyesinde vazgeçilmez değerler arasında yer alıyor.

Japonca bir ifade olan Suru-Raku’nun kökeni SURUSURU-RAKURAKU’dan geliyor ve “Su gibi rahat akan, ilerleyen” anlamında kullanılıyor. Başka bir ifade ile süreçlerin standart hale getirilmesi, standartların, kuralların ortaya konulması ve bu yapılırken de o standartların uygulaması kolay, rahat hayata geçirilebilir olmasına özen gösterilmesi, dikkat edilmesi anlamına geliyor.
Genç kuşak çalışanlar, kıdemli eski jenerasyon çalışanlarla yer değiştirince bilgilerin, tecrübenin aktarımı uzun zaman alabiliyor. Standartlar ve bunlara uygun olarak çalışmak bu süresinin kısaltılmasını sağlıyor. Suru-Raku felsefesinin temelinde de standartlara uygun şekilde çalışılması sağlanarak üretimde kalitenin arttırılması anlayışı yatıyor.

Standartlaşma; “kontrolsüz bırakıldığında düzensiz, karmaşık ve çeşitlenme eğiliminde olan konuların düzenlenmesi, basitleştirilmesi ve azaltılması” şeklinde tanımlanıyor. Değişik “ürünler” ve “konular” için test ve değerlendirme metodlarının birleştirilmesi; kalite, performans ve uyumluluğun sağlanması amacıyla belirli standartları yerleştirmek için kullanılıyor.
Konferansın Açılış konuşmasını yapan Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman “Standardizasyonun sadece lastik üretimi anlamında değil, mağaza ve bayilerimizde sunduğumuz hizmetler anlamında da büyük önem taşıdığının altını çizmek isterim. Şunu asla unutmamalıyız ki; Brisa çatısı altında sunulan tüm ürün ve hizmetler bir bütünün parçaları olarak görülmeli ve tüketiciye %100 müşteri memnuniyetini yaşatacak şekilde geliştirilmelidir. Bu sorumluluk bilinciyle işine dört elle sarılan ve Brisa markasını her gün biraz daha ileriye taşımamızı sağlayan siz kıymetli çalışma arkadaşlarımıza bu vesileyle bir kez daha teşekkür ederim” dedi.

9. Suru-Raku Konferansı kapsamında çalışanlar arasında bir yarışma düzenlendi. Yarışmaya katılan projeler Brisa değerlendirme komitesi tarafından incelenerek kazananlar belirlendi.

9. SURU-RAKU KONFERANSI BİRİNCİSİ
“LAYER SLITTER M/C KAPASİTE ARTTIRMA VE STANDARDİZASYON ÇALIŞMALARI” EKİP ÜYELERİ: Oğuz Özkavukçu
Hasan Numan
İbrahim Sıtkı Yıldırım
Nazif Saatçi

9. SURU-RAKU KONFERANSI İKİNCİSİ

“NAGARA MAKİNALARI İŞ GÜVENLİĞİ SİSTEMİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ”
EKİP ÜYELERİ: Metin Özdemirci
Ahmet Şenoğlu
Can Gencel
Sezgin Zorlu

9. SURU-RAKU KONFERANSI ÜÇÜNCÜSÜ

“TBR ASTAR YAPIŞMA PROBLEMİ VE ASTAR WA’SININ AZALTILMASI”
EKİP ÜYELERİ: Oğuz bebek
Bora Atalık
Burak Berkun
Osman Yaman
Mustafa Demir

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.