Bu yıl mat renkler modaydı

Bu ilginç boya tabi ki dikkat çekici reaksiyonlara da neden oluyor: Birçok ziyaretçi CLS’in karoserine dokunuyor. Mercedes renk uzmanı Wolf-Dieter Hacker insanların bu dokunma isteklerini şu sözlerle açıklıyor: “Mat boya dokunma, temas etme isteği uyandırıyor”. Hacker bu fenomeni Mercedes’in park alanından da biliyor: “Buradaki mat otomobiller insanları resmen çekiyordu”. Mat seksidir! Durum böyle olunca birçok üreticinin bu boyayı sunmaya başlaması şaşırtıcı olmuyor. Örneğin Mercedes, orta vadede otomobillerinin yüzde 5 ile 10’unu mat boyayla üretmeyi planlıyor. Daimler bünyesinde mat boya sadece CLS ve SLS’de yok. Grubun Designo adlı departmanı şu sıralar, 5 bin 343 Euro ekstra bedel karşılığında normal binek otomobilleri de mat boyayla boyuyor. Bu gerçekten iyi para getiren bir iş, çünkü üretim sırasında mat boyanın maliyeti metalik boyadan çok da fazla değil. Uzmanlara göre bu rakam 350 Euro ile 450 Euro arasında olmalı. Metalik boya için müşterilerden 1000 Euro talep edilirken, mat boyada bu rakam birkaç kat daha pahalı. Aslına bakılırsa bu trend, tasarruf amaçlı olarak başlamıştı. Yaklaşık 30 yıl önceasi gençlik, ellerine aldıkları sprey boyalarla kendi ucuz otomobillerini mat siyaha boyuyordu. ~Mat boya: Dikkat çekmek için kamufle olmak
1966 yılında Opel, Kadett B Rallye’yi mat dekorasyon elemanlarına sahip olarak üretmişti. Bu otomobilde ralli otomobillerinin, rahatsız edici ışık yansımalarını engellemek için kaputlarının mat boya ile boyanmış olması örnek alınmıştı. Çok sonraları ise Ferrari ve Porsche sahipleri, spor otomobillerini mat askeri yeşile boyatmaya başladılar. Hem de sadece dikkat çekebilmek için. Bir zamanların protesto amaçlı boyası artık bir süs unsuruna dönüşmüştü. En güçlü mat boya trendi şu sıralar, modaya meraklı İtalyanlar tarafından kullanılıyor. Örneğin bir süredir Maserati müşterileri, otomobillerini “blu mediterraneo matt” adlı mat boya ile sipariş edebiliyorlar. Fiat ve Lancia ise fuarlarda, mat siyah boyalı Cinquecento ve Delta modellerini sergilediler. Mat boyanın artarak yayılması, bir süre sonra tam bir trend dönüşümüne neden olabilir. Çünkü özgünlük kaybolabilir. Bu nedenle BMW, mat boyayı sadece M3’te kullanıyor: “Frozen Grey” veya “Frozen Black” adlı boyalar için 3 bin 150 Euro ekstra bedel talep ediliyor.

Boyayı nasıl matlaştırabilirsiniz?
Cila makinesi öldü, yaşasın mat boya! Otomobilinin boyasını matlaştırmak isteyenlerin boya atölyelerine veya servislere başvurmalarına gerek yok. Ayrıca mat boya ile boyamak her zaman istenen sonuçları da vermeyebiliyor: Boya çoğunlukla benekli görünüyor, kir ve otomatik yıkama makinelerine karşı hassas oluyor.~ Folyo kaplayarak mat boya efekti elde etmekse daha etkili ve birden fazla avantaja sahip bir yöntem: Folyonun kaplanması boyadan daha ucuz, renkten hoşlanmamaya başladığınızda veya aracınızı satarken folyoyu kolayca sökebiliyorsunuz. Matlaştırıcı folyonun fiyatı ise1500 Euro civarında.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.