Çevreci jetta geliyor

VW Jetta tamamen yenilendi ve daha şık bir görünüme büründü. Jetta’nın altıncı kuşağını VW, ABD’de tanıttı. Otomobilin gerçekten farklı olan tasarımıyla ilgili ilk ipuçlarını ise, VW’nin konsept otomobili New Compact Coupe vermişti: Ön kısımda Golf ve Passat karışımı bir tasarım kullanılırken, arkada farklı Audi modellerinden izler görmek mümkün. Bu ilginç kombinasyon ile Alman marka, Jetta’yı daha yüksek bir yere konumlandırmayı hedefliyor. Boyutlarına bakıldığında yeni Jetta’nın boyu, yerini alacağı modele göre 9 cm büyüyerek 4.64m’ye ulaşmış. Dingil mesafesindeki 5 cm’lik büyüme ise mühendisler tarafından, arka koltuk yolcularının diz mesafelerini artırmak için kullanılmış. Bu otomobille birlikte Jetta’nın Golf ile paylaştığı karoser parçaları bulunmayacak. Avrupa pazarlarında satılması planlanan 6 motor seçeneğinden 4’ü, Jetta’da ilk kez kullanılacak ve eski versiyonlara göre çok daha tasarruflu olacak. ABD pazarında yeni Jetta, yaklaşık 13 bin 200 Euro fiyatla, anavatanı Almanya’da ise 21 bin 500 Euro’dan başlayan fiyatlarla satılacak. Türkiye pazarına 2011 Şubat ayında çıkmaya hazırlanan yeni Volkswagen Jetta, Türk otomobil basınıyla Amerika’nın San Francisco kentinde tanıştı. Jetta’nın marka yöneticileri ve tasarımcısı, kısa konuşmalarla aracı tanıtırken, Jetta’nın yanısıra Türkiye’de 2011 yılından itibaren Blue Motion teknolojisini kullanan araçların da pazara sunulacağı bilgisi verildi. ~Jetta ile “San Fransisco Sokakları”nda
Başrolünde Karl Malden’ın, dedektif Mike Stone’u canlandırdığı, 1970’lerin ünlü TV dizisinde olduğu gibi San Francisco sokaklarını Jetta ile dolaşırken, aracı da, her biri otomobil uzmanı olan meslektaşlarımla inceleme olanağı bulduk. Hemen herkesin üzerinde durduğu ortak konu; görsel olarak enbüyük değişimin, yeni  Jetta’nın, eskisine göre daha uzun olmasıydı.  Toplam uzunluktaki dokuz santimlik bu gelişme, özellikle arka koltukta oturanların diz mesafesine altı santim daha rahatlama imkanı sağlıyor. Türkiye pazarına çıkmasına henüz altı aylık bir süre olduğu için, yöneticiler, haklı olarak satış fiyatı hakkında bilgi vermekten kaçınıyorlar. Yeni Jetta, yenilenmekten çok, tamamen yeni baştan üretilmiş bir sedan gibi durmasıyla dikkati çekti. Amerika’da olduğu gibi Türkiye ’de de, bu araç çok satmayı hedefliyor.Volkswagen Binek Araç Türkiye Genel Müdürü Vedat Uygun, aracın tanıtımının yapıldığı San Francisco’da yaptığı konuşmada, yeni Jetta’nın pazar payını artırarak iddiasını sürdüreceğini belirtti ve şunları söyledi: “Jetta Türkiye’de satışa sunulduğu 2005 yılından bu yana 40.000 adetlik bir satış yakaladı. Segmentinde, Alman üreticimiz Volkswagen AG’den daha yüksek satış adedine sahibiz. VW Binek Araç olarak 2011 yılında 45.000 adetlik bir araç satışı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu satışının 12.000 adetlik bölümünün ise Yeni Jetta olacağını planlıyoruz.” Baz modelin 16 bin 800 dolarlık başlangıç fiyatıyla Amerika pazarına verildiği Jetta’da fiyatlar, üst versiyonlarda 24 bin dolar seviyesine yükseliyor. Jetta ABD pazarında yeni modeliyle yeni bir satış rekorunu kırmaya hazırlanıyor.~ Sisli, puslu San Francisco’dan çıkıp, güneşin daha cömert davrandığı Napa Vadisi yakınlarında denediğimiz Jetta’nın iç mekanından da bahsetmek gerekiyor… Ön konsol, kaliteli malzeme ve iyi bir işçilik birlikteliğiyle sade ama başarılı bir görünüm sergiliyor. Geniş ekranlı multimedya uygulamaları ve navigasyon sistemi göze hoş geliyor. Müzik sisteminin günümüzün koşulları gereği MP3 okuyucularını (ipod, ipad, ip-hone girişi de var) desteklediğini belirtmekte fayda var.Yeni Jetta’da, maksimum düzeye çıkartılan güvenlik sistemleri ve genişleyen boyutlarıyla sürücünün ve yolcuların emniyeti düşünülmüş. Aracın dış görünüşüyle uyum sağlayan iç hacminin tasarımına da en az dış çizgiler kadar özen gösterilmiş. Uzunluğu 4644 mm, genişliği 1780 mm, yüksekliği 1453 mm, aks mesafesi ise 2651 mm olan yeni Jetta 510 litre hacimli bir bagaja sahip.

Blue Motion teknolojisiyle gelen ekonomi
BlueMotion, yakıt tüketiminin, CO2 emisyonlarının ve kirleticilerin azaltılmasını sağlayan çevre dostu teknolojileri ifade ediyor. VW tarafından Blue Motion teknolojileri; start-stop sistemi, fren enerjisi yeniden kazanımı, NOx emisyonu işlemleri, çevre dostu mobilite kavramı ile otomobilin performansından ve günlük kullanımından taviz verilmeden yapılan katkılar olarak açıklanıyor. Bunların yanı sıra akıllı motor kontrolü, uzun dişli oranları, geliştirilmiş aerodinamik, düşük yuvarlanma dirençli lastikler, çok işlevli ekranda vites değiştirme uyarısı bu yeni sistemin öne çıkan özellikleri olarak öne çıkıyor. VW Binek Araç Türkiye, 2011 yılında, Blue Motion teknolojili araçları Türkiye pazarına sunmayı planlıyor.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.