Dassault Systèmes Formula 1’de gaza basıyor

Vodafone McLaren Mercedes Formula 1 ekibinin işletim kolu McLaren Racing, Ürün Yaşamdöngüsü Yönetimi (PLM) ve 3 Boyutlu (3D) modelleme çözümleri konusunda dünya lideri Dassault Systèmes (DS) ile yeni bir işbirliği yaptı.
Yarış arabaları geliştirme konusundaki verimliliğin artırılmasının amaçlanıldığı bu işbirliği doğrultusunda McLaren Racing; tasarım, geliştirme, analiz ve yönetim alanlarında Dassault Systèmes’in ENOVIA V6 Ürün Yaşamdöngüsü Yönetimi (PLM) çözümlerini kullanmaya başladı. ENOVIA V6 yazılımı; yönetim mühendisliği, fikir hakkı ve iş süreçleri için tek bir IP (fikri mülkiyet) referansı sağlayarak, McLaren Racing’in işbirlikçi inovasyon omurgasını oluşturuyor. CATIA V6 yazılımının ise, McLaren’ın geliştirme verimliliğini artıran inovatif tasarımı ve eş zamanlı mühendislik süreçlerinde kullanılması planlanıyor.

McLaren’ın tasarımları da boyut atlayacak

İşbirliği doğrultusunda ayrıca McLaren Racing Ekibi, bugüne kadar üretilmiş en kapsamlı, açık, esnek, güvenli ve entegre işbirliği platformu olan PLM 2.0 teknolojilerinden yararlanabilecek. Her yıl Formula 1 kapsamında tasarım ve hız amaçlı onbinlerce inovatif tasarım ve fikir geliştiriliyor. Farklı tasarımların oluşturulması, geliştirilmesi ve test edilmesi ise, yüksek mühendisliğin yanı sıra verimli ve güvenilir bir yazılım ortamı gerektiriyor. Dassault Systèmes’in işbirlikçi V6 Ürün Yaşamdöngüsü Yönetimi (PLM) çözümleri, McLaren Racing’de konseptten üretime ve oradan da yarış pistine kadar inovasyon ve disiplinler arası işbirliğini teşvik konularında önemli roller oynayacak.

“Verimliliği artırırken, tasarruf ediyoruz’’

McLaren Racing Genel Müdürü Jonathan Neale “Bir yarış arabasını 3 boyutlu bir sanal modelden yarış pistine yönlendirmek basit bir proje olarak görülebilir. Ancak aslında tasarım, satın alma ve üretim bileşenlerini birbirine uyumla bağlamak son derece karmaşık bir süreç. McLaren Racing olarak V6 PLM çözümlerini kullanarak, tüm üretim döngüsü boyunca verimliliği artırmayı ve zamandan tasarruf etmeyi planlıyoruz” dedi. Neale “Dassault Systèmes’in yazılım çözümleri, uzun zamandır McLaren tasarım iskeletinin bir parçası. CATIA V6 ile ENOVIA V6 ile dünyanın en rekabetçi ve hızlı bilgi ortamlarından birinde olacağız, hem biz hem de Dassault Systèmes, hız ve verimlilikte rakip tanımadığımızı bir kez daha ortaya koyuyor olacağız” diye ekledi.
Dassault Systèmes CEO’su Bernard Charles ise; “Vodafone McLaren Mercedes ile bu önemli anlaşmayı imzalayarak, müthiş bir Formula 1 ekibiyle güçlü bir ortaklık kuruyoruz. Bu yeni işbirliği Formula 1 dünyasının inovasyona olan bağlılığını kanıtlıyor. Dassault Systèmes de bu fırsatlar ile birlikte Ürün Yaşamdöngüsü (PLM) çözümlerinin hızını ve güvenilirliğini bir kez daha ortaya çıkartma fırsatını yakalıyor. Vodafone McLaren Mercedes’e devam eden yarış sezonunda başarılar diliyoruz. Böyle prestijli ve başarılı bir ekiple işbirliği yapacak olmaktan dolayı gurur duyuyoruz” yorumunda bulundu.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.