“Schumi otomatik olarak 1 Numara değil”

Auto Bild: Sayın Rosberg, Michael Schumacher’in günün birinde takım arkadaşınız olacağı aklınıza gelir miydi?

Rosberg:
Aklıma gelecek son şeylerden biriydi bu. Aslında aklıma gelmezdi bile. Eğer bir yıl önce biri bana “sen Mercedes’in sürücüsü, takım şefin Ross Brawn ve takım arkadaşın da Michael Schumacher” deseydi ona rüya görmeye devam etmesini söylerdim.

Mercedes ile 2010 sezonunda ilk Grand Prix galibiyetinizi almayı hedefliyorsunuz. Şimdi en önemli rakibiniz takım arkadaşınız mı olacak?

Schumi tabi ki en büyük rakiplerimden biri olacak. Ancak bunun için otomobilin galibiyet alabilecek yetenekte olması gerekiyor. Eğer beşincilik-altıncılık mücadelesi yapacaksak, benim rakibim olmaz. O zaman bambaşka problemlerimiz olur. Ancak bana göre takım arkadaşımın Michael olması sadece olumlu bir şey olacak. Çünkü eğer takım arkadaşınız güçlüyse, siz de kendi performansınızı artırmak için uğraşırsınız. Takım arkadaşından bir şeyler öğrenebilir ve sürüş stiliyle ilgili detayları gözlemleyebilirsin. Çünkü daha hızlı olduğu bir ya da iki viraj her zaman olacaktır. Bu da takımın faydasına olur.

Schumacher örnek aldığınızbiri miydi?

Dürüst olmak gerekirse ben, büyük bir Mika Hakkinen fanatiğiydim. Yani Schumi’nin o günlerdeki en büyük rakibinin! Schumacher’i geçtiği her yarışta büyük sevinç yaşardım, çünkü Mika yakın bir aile dostumuzdu. ~Ama Schumi’ye hayransınız,değil mi?

En büyüğü olmasa da, tüm zamanların en iyi pilotlarından biri olduğu kesin. Buna her zaman saygı duydum. Beni en fazla etkileyense hırsı. Çünkü eğer kazanan biriyseniz, her şeyi baştan alıp daha da iyi olmak için çalışmak gerçekten zor bir şeydir.

Üç yıl daha yarışmak istediğini açıkladı.

Evet, tam gaz gidiyor! Hızından bir şey kaybetmediğinden eminim. Hatta bundan sonra önünde, daha da iyi olabilmek için üç yılı daha var. Şevki asla kırılmıyor, Formula 1’den çok zevk alıyor. Bu her şeyden önemli.

Birlikte çalışmaktan neler bekliyorsunuz?

Seviniyorum. İşin yolunda gideceğinden eminim. Onu henüz çok iyi tanımıyorum ama benim tarafımdan bir sorun çıkacağını sanmıyorum.

Bugüne kadar her zaman “1 Numara” olmuştu. Aynı şeyin tekrarlanmasıyla ilgili endişeleriniz var mı?

Kesinlikle hayır. Takımda aynı statüdeyiz. Bu Mercedes’te hep böyle olmuştur. Takımın felsefesi böyle.

Ancak hala daha tecrübeli olan pilot Schumacher.

Orada durun! Bu yıl benim Formula 1’deki dördüncü sezonum. Yani oldukça tecrübeli bir pilotum. Birçok konuda bilgi alışverişi yapabilir, otomobili birlikte daha hızlı hale getirebiliriz. ~Aslında bu pilot eşleşmesinde kaybedecek bir şeyiniz yok. Schumacher’e yenilmek utanılacak bir şey değil. Eğer kazanan siz olursanız, kahraman olursunuz.

Ben tam olarak öyle düşünmüyorum. Ekip arkadaşınız, her zaman yarışmanız gereken ilk kişidir. Çünkü aynı otomobile sahip olan tek kişi odur. Bu yüzden daha fazla önde olan pilot olmayı hedefliyorum.

Felipe Massa dışında önceki tüm takım arkadaşlarını parçaladı. Bu durumdan endişelenmeniz gerekmez mi?

Kendimi onlarla karşılaştırmak istemem. Ancak bunun başka bir durum olduğuna inanıyorum. Daha tekerlek bile döndürmemişken kehanetlere bakıp kaygı duymaya gerek yok. Önümdeki mücadeleler için şimdiden heyecanlanıyorum. 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.