Ekonomik krizden daha güçlü çıkan Bosch

Stuttgart/Gerlingen – Bosch Grubu 2011 mali yılına iyi bir başlangıç yaptı. Japonya’da yaşanan talihsiz olayların ardından ortaya çıkan belirsizliğe rağmen, büyüme ve gelir anlamındaki olumlu beklentiler devam etmektedir. Stuttgart’ta gerçekleştirilen yıllık basın toplantısında, Bosch’un vergi öncesi karını yüzde 7 ila 8 aralığında devamlılığını amaçladıklarını söyleyen Bosch Yönetim Kurulu Başkanı Franz Fehrenbach “Şu anda Japonya’daki felaketin net etkilerinin ne olacağını hiç kimse söyleyemez. Yine de ilk kez 2011 yılında satışlarımızın 50 milyar Euro’yu geçeceğine olan inancımız sürmektedir” dedi. Teknoloji ve hizmet sağlayıcısı olan Bosch’un toplam satışları 2011 yılının ilk üç ayında yaklaşık yüzde 15 artış gösterdi.

istihdam düzeyine de yansıdı. 2011 yılı sonuna kadar Bosch’un istihdam sayısının dünya çapında 15.000 kişilik bir artışla yaklaşık 300.000 kişiye ulaşması bekleniyor. Bu ilave istihdamın yarısından fazlası Asya Pasifik’te, bunun da 5.900’ü Çin’de gerçekleşecek. Bosch Doğu Avrupa ve Türkiye’de de 3.800, Kuzey Amerika’da 1000 ve Güney Amerika’da 800 kişiyi ilave olarak istihdam etmeyi planlamaktadır. Yine bu yıl içinde Bosch Almanya’da da 900 yeni personel istihdam edilecek.

Olumlu hava Japonya’da yaşanan olaylarla gölgelenmekle birlikte, bu ülkede bulunan yaklaşık 8000 Bosch çalışanından hiç biri bu depremin ve sonuçlarının kurbanı olmamıştır. Ayrıca Japonya’daki 36 Bosch iş yerinde meydana gelen fiziksel hasar oldukça küçüktür. Fehrenbach “Şu anki öngörümüz Japonya’daki depremin sonuçlarının dünya ekonomisinin büyümesine yalnızca geçici bir süre ara vereceği yönündedir” şeklinde konuyu özetlerken “Yine de imalatçıların birbirine olan bağımlılığı özellikle de otomotiv sektöründe oldukça yüksektir ve bu durum Bosch için de geçerlidir.” dedi. Küresel ekonomi için diğer tahmin edilemeyenler arasında hammadde fiyatlarındaki gelişim ve döviz kuru oranının etkisi yer almakta. Bosch Finans Direktörü Dr. Stefan Asenkerschbaumer “Şu anda Euro bölgesi ülkelerinde bütçe konsolidasyonu ile ilerlemeye devam etmek ve etkili bir dizi yaptırımlar ile bunu desteklemek zorunludur” demiştir.


Kriz öncesine hızla geri dönüş

2010 yılında küresel ekonomi aslında beklenenden çok daha iyisini başardı. Bosch’un geçen yıl satışları yüzde 24 oranında artarak 47,3 milyar Euro’ya ulaştı. Diğer bir deyişle, 2007 yılında kriz öncesi seviyesini yaklaşık bir milyar Euro aşarken, vergi öncesi kar, bir önceki yılın 1.2 milyar Euro’luk zararına kıyasla, raporlama yılında 3.5 milyar Euro’ya ulaştı.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.