En serin hava için

Otomobil mi sauna mı? Yaz günlerinde otomobilin içinin cehennem gibi olabileceğini hepimiz yaşamışızdır. Bu durumda sıcak havanın dışarı atılması, se-rinletilmesi gerekiyor. Bunun en basit yöntemi otomatik klimalar. Çünkü bu sistem, havayı istenen sıcaklığa getirmek için tam güçle çalışıyor. Eğer manuel bir klimanız varsa birkaç ayar yapmanız gerekecektir: Sıcaklığı en düşüğe, üfleçleri maksimum hıza, döngüyü ise iç sirkülasyona getirin ve araç hareket halindeyken yol rüzgarının sıcak havayı dışarı çekmesini sağlayabilmek için camları biraz açın. İstenen sıcaklığa ulaşıldıktan sonra ise üfleç hızını yavaşlatıp klimayı iç sirkülasyona getirin ve camları kapayın.

Eğer üflenen hava sıcaksa sorun var demektir
Klima sisteminin periyodik bakımlarda kontrol edilmesinin gerekip gerekmediği sorusuna birçok üretici “klimalarımızın bakıma ihtiyacı yoktur” cevabını veriyor. Bu kesinlikle yanlış, çünkü klimaların bakıma ihtiyacı vardır! Bunun nedeniise, en azından soğutma gazının zaman içinde eksilmesidir: Her yıl yaklaşık yüzde 10’u eksilir. Eğer eksilme çok fazlaysa iyi ihtimalle klima sistemi çalışmayacaktır. Kötü ihtimalle ise kompresör yanacak ve birkaç bin liraya varan masraf çıkaracaktır. Durum böyle olunca en doğru davranış, klima kontrolü için en azından üç yılda bir veya soğutma performansının gerilediğini gözlemlediğinizde, servise gitmek olacaktır.~ Servis ziyareti sırasında kurutucuyu (kapalı sistemin kendi içindeki nem ve yabancı maddeleri süzer) değiştirtmeyi unutmayın. Eğer klimadan kötü kokular yayılıyorsa, genleşme ünitesinin dezenfekte edilmesi gerekiyor demektir.

ÖNERİ
Eğen polen filtresi tıkandıysa en iyi klima bile iyi çalışmayacaktır. Bu nedenle filtrenin en fazla 15 bin kilometrede bir değiştirilmesi gerekir. Değişimlerde aktif karbonlu filtreleri tercih etmek en doğru hareket olacaktır. Çünkü bu tür filtreler, sadece toz ve polenleri filtrelemekle kalmaz, havadaki daha ufak zararlı partikülleri bile durdurabilir. Eğer alerjik bir bünyeniz varsa mutlaka aktif karbonlu filtreleri tercih edin.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.