“Fas’ın lideri olacağız”

Global üretici ve tedarikçi olan Yiğit Akü, Ankara’daki 40 bin metrekarelik fabrikasında 3.5 milyon adet/yıl üretim kapasitesine sahip. Ayrıcı Yiğit Akü, yurtdışındaki fabrikalarıyla Mısır’da 500 bin adet/yıl, Azerbaycan’da 500 bin adet/yıl, İran’da ise 600 bin adet/yıl üretim gerçekleştiriyor. Fas fabrikasının eklenmesiyle birlikte yılda 500 bin adet daha akü üretecek olan Yiğit Akü, yıllık toplam global kapasitesini 5.6 milyon adete yükseltti.

Yiğit Akü Genel Müdürü Dr. Hulki Büyükkalender, Fas’ta yapacakları üretimlerle ilgili şunları söyledi:
“Yiğit Akü olarak Avrupa’daki rakiplerimizle başa baş bir yarış sürdürüyoruz. Fas’taki yeni fabrikamızla otomotiv sanayinin yerel ihtiyaçlarını karşılamayı ayrıca Fas’ın lider akü üreticisi olmayı hedefliyoruz.”

60 ÜLKEYE İHRACAT

2009’da 80 milyon doların üzerinde, 2011 yılında 100 milyon dolar ciro yapan Yiğit Akü, toplam üretiminin yüzde 55’ini ihracata ayırıyor. Yiğit Akü, dünyanın dört bir yanından 60 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

Önceki yıllara göre cirosundaki AR-GE çalışmaları yatırımlarını, 2002 yılında yüzde 0,5 iken, 2008 yılında yüzde 2’ye çıkaran Yiğit Akü, bu yıl bu oranı yüzde 4’e çıkartmış durumda. İhracat hedefini artırmada teknolojik bir firma olarak Ar-Ge yatırımlarının önemini bilen ve çalışmalarını bu yönde sürdüren Yiğit Akü, akü sektöründe Türkiye’nin ismini üst sıralara yerleştirme hedefinde ilerliyor.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.