Fiat 500e, 2013 Baharında Satışa Sunulacak!

Çevre dostu otomotiv teknolojilerinin dünya çapında öncü isimlerinden biri olan Fiat, başarılı Fiat 500 modelini temel alarak geliştirdiği yeni elektrikli aracını, 2012 Los Angeles Otomobil Fuarı kapsamında tanıttı. Fiat 500e adını alan yeni çevreci tasarım ikonu, Fiat markasının güçlü sürüş ve tasarım değerlerinin çevre dostu sıfır emisyon teknolojisiyle kombine edilerek yollara çıkışını temsil etmesi bakımından büyük önem taşıyor. Fiat Kuzey Amerika Başkanı Tim Kuniskis; “Fiat 500e adı verdiğimiz yeni model, 2013 yılının ilk çeyreğinde ABD pazarında ve öncelikli olarak Kaliforniya’da yer alan Fiat bayilerinde satışa sunulacak. Fiat 500e, giderek hızlı bir şekilde kalabalıklaşan elektrikli araç pazarındaki bir paradigmayı değiştirmeyi hedefliyor. Fiat 500e, tüm hava koşullarında tutarlı bir performans sağlayan akü teknolojisi ile birlikte ikonik İtalyan tasarımını ve yüksek menzilli performansı birleştirmesiyle ön plana çıkıyor” açıklamasını yaptı.

Fiat 500e; 111 HP (83 kW) üreten, 2. seviye (240 volt) dâhili şarj modülü (OBCM) ile 4 saatten daha kısa sürede yeniden şarj olabilen ve sıfır egzoz emisyon üreten teknolojik yapısının yanı sıra 160 km’lik şehir içi menziliyle de dikkat çekiyor. Fiat 500e’nin dünya standartlarında elektrikli araç kontrolü ve frenleme performansı sunmasını sağlayan Fiat-Chrysler mühendisleri, yeni EV güç aktarma organı için yeni bir şasi ve süspansiyon tasarlarlarken Avrupai sürüş dinamiklerini daha da sağlamlaştırdılar.

Fiat 500e’nin kabin içerisinde ise retro-fütüristik tasarıma ek olarak EV teknolojisine ait öğelerin bir araya getirilmiş olması ön plana çıkıyor. Yeni 7 inçlik ince filmli (TFT) gösterge paneli; araç fonksiyonlarını, şarj seviyelerini ve yol bilgisayarı bilgilerini sürücü ve yolcularına iletmek için tam renkli grafiklerden faydalanıyor. Yeni TomTom navigasyon ünitesiyse sürücüye aracın şarj miktarını, menzili ve güç akışı durumunu gözlemleme imkânı verirken aynı zamanda gerçek zamanlı olarak yakında bulunan şarj istasyonlarını da gösterebiliyor. Bununla birlikte yeni geliştirilen Fiat 500e Smartphone uygulaması sayesinde (iPhone ve Android ile uyumlu), Fiat 500e sürücü ve yolcularının sürekli olarak şarj işlemini kontrol edebilmesi, sürücünün enerji kullanımını takip etmesi, aracın ve yakında bulunan şarj istasyonlarının konumunu belirlenmesi imkanı da sağlanıyor.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.