Güvenli taşıt tır’ı 1 ayda 19 kent dolaştı

T.C. Ulaştırma Bakanlığı’nın koordinasyonunda, trafikte sorumluluk bilinci alanında çalışma yapan kurum ve kuruluşlar işbirliğinde ve TÜVTURK’ ün desteğiyle hayata geçirilen Trafikte Sorumluluk Hareketi, kısa zamanda pek çok çalışma gerçekleştirdi.
Trafikte Sorumluluk Hareketi’nin “Güvenli Taşıt Hareketi” 2011 ayağında 1 ayda 19 kentte halka ve ticari vasıta sürücülerine taşıt güvenliği ve trafikte can güvenliği eğitimi verildi. Güvenli Taşıt Hareketi, 2010’da da 18 il dolaşmış ve onbinlerce vatandaşımıza ulaşmıştı.

Feshane’deki etkinliğe 18 bin İstanbullu katıldı

24 Haziran’da Tekirdağ’dan yola çıkan Güvenli Taşıt Hareketi’nin 2011 etkinlikleri, Balıkesir, Manisa, Afyonkarahisar, Aksaray, Nevşehir, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Elazığ, Erzurum, Trabzon, Ordu, Sivas, Amasya, Yozgat, Kırıkkale, Çankırı ve Kocaeli’yi dolaştı. Etkinlikler, İstanbul’da Ramazan’ın ilk üç gününde Feshane’deki son eğitimlerle son buldu. 1-2-3 Ağustos tarihleri arasında iftar vaktinden sonra Feshane’deki Güvenli Taşıt TIR’ını ziyaret eden yaklaşık 18 bin İstanbullu, trafik sorumluluğu konusunda bilgilendirildi.

Emniyet kemeri ve alkol gözlüğü simulasyonları büyük ilgi çekti

Ziyaret edilen kentlerin en merkezi yerine park eden özel donanımlı Güvenli Taşıt Hareketi TIR’ında ve etkinlik alanında, şehir içinde ve şehirlerarası yollarda emniyet kemeri takmanın gerekliliği ve alkolün sürücüler üzerindeki etkisi alkol gözlüğü ve emniyet kemeri simülasyonlarıyla anlatıldı. Etkinliklerde en çok ilgiyi gören alkol gözlüğü ile katılımcılar alkolün algıyı ne kadar zayıflattığını ilk elden deneyimledi. İki tekerlikli taşıtlarda kask ve diğer güvenlik önlemlerinin önemine dikkat çekmek için oluşturulan Segway parkurunda katılımcılara güvenli sürüş deneyimi yaşatıldı. Etkinlikte, araç kullanıcılarının olası kazalarda kontrollerini yitirdiklerinde yaşadıkları duruma en yakın tecrübeyi yaratan ‘Emniyet Kemeri Simülatörü’ de büyük ilgi çekti. Simülatörün koltuğuna emniyet kemeri takmaksızın oturan katılımcılar, simülatörün 360 derecelik dönüşüyle, seyahat halindeyken emniyet kemeri kullanmamaları halinde yaşayabilecekleri üzücü sonuçlar hakkında bilgi sahibi oldu. Bebek koltuğunun neden gerekli olduğunu gösteren simülasyon da dikkatleri topladı.

Ticari araç sürücülerine de eğitim düzenlendi

Güvenli Taşıt TIR’ıyla birlikte, Tüvturk gezici araç muayene istasyonu da sergilendi. Katılımcılar, böylece ilk elden araç muayene işleminin nasıl yapıldığı hakkında fikir sahibi ve trafik güvenliğinde araç muayenesinin gerekliliğini bir kez daha öğrenmiş oldu. Güvenli Taşıt Hareketi’nin bir diğer hedef kitlesi ticari araç sürücüleri için de etkinliğin yapıldığı ilin şoförler odasıyla birlikte eğitimler düzenlendi. Eğitimlerde, ticari araç sürücülerine trafik işaretlerinin kazayı önlemedeki katkısı, araç muayenesi ve güvenliği, sorumluluğun bireye çekilmesi, trafik kurallarının günlük hayatta kullanımı gibi konularda eğitim verildi.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.